XXVIII DKFiF - Koncert Cissoko - plakatJuż po raz kolejny w Poznaniu odbędą się Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Regionem przewodnim tegorocznej edycji będzie Senegal – gościnne i tolerancyjne państwo w Zachodniej Afryce, posiadające bogate dziedzictwo kulturalne. W bogatym programie wydarzeń znajdują się wystawy, wykłady, pokazy filmowe i koncerty.

XXVIII Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii zainauguruje wernisaż wystawy fotografii Fulvio Pettinato, LIFE, który odbędzie się 19 marca o godzinie 17:00 w Domu Bretanii. Autor zdjęć pochodzi z Sycylii. Fotografia jest dla niego sposobem wyrażania własnej, nieprzeciętnej wrażliwości.  Dochód ze zdjęć przeznacza na pomoc rodzinom w miejscach, które odwiedził w czasie swej pracy reporterskiej. Kieruje nim potrzeba uwrażliwiania ludzi na niesprawiedliwość oraz ubóstwo. W 2013 i 2015 roku, we współpracy ze szwajcarskim stowarzyszeniem humanitarnym Pro Senegal, odbył dwie misje reporterskie w Senegalu. Wystawa LIFE, która zostanie zaprezentowana w Poznaniu obejmuje 28 prac z tego cyklu. Emocjonalne i poetyckie zdjęcia Fulvio Pettinato składają się na wyjątkowy dziennik podróży w głąb Czarnego Kontynentu oraz w głąb samego siebie.

Tuż po wernisażu odbędzie się wykład dr Ewy Kalinowskiej – Siedem cudów Senegalu. Będzie to subiektywny wybór kilku niezwykłej urody miejsc w najbardziej wysuniętym na zachód krańcu Afryki. Trzy z cudów, o których będzie mowa, są już wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a dla innego procedura wpisu jest w toku.

Poniedziałkowy wieczór zakończy wykład dr Ewy Kalinowskiej – Wyspa Gorée – historia rzeczywista a siła symboli. Gorée to mała, wulkaniczna wyspa położona 3 km na wschód od portu w Dakarze. Od XVI do XIX wieku była największą w Afryce bazą handlu niewolnikami, których tu więziono, sprzedawano, ładowano na statki i wysyłano do obu Ameryk oraz na Karaiby. Współcześnie jest to malownicze miejsce z kolorowymi domami, barami i galeriami sztuki.

Senegal stanie się również motywem przewodnim Taniego Czwartku w Kinie Muza. Widzowie obejrzą da filmy: Touki Bouki (Podróż Hieny) oraz Hieny. Dzień później w Domu Bretanii zostanie pokazany obraz Mała handlarka słońcem. Jest to opowieść o Sili, niepełnosprawnej dziewczynie, która postanawia przestać żebrać i zająć się sprzedażą gazet na ulicach Dakaru. Sprzeciwiają się temu chłopcy, którzy dotychczas mieli kontrolę nad tym rynkiem. Ten średniometrażowy film jest ostatnim dziełem Mambéty’ego, uznawanym za metaforę Afryki, która potrafi pokonywać własne słabości. Reżyser poruszał  w swej twórczości problem krzywd, jakich Afryka doznała od kolonizatorów i przez zachodni kapitalizm. Wierzył, że kino ma moc odmieniania rzeczywistości.

Tegoroczne Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii zwieńczy koncert Ablaye Cissoko, który odbędzie się w niedzielę, 25 marca w Scenie na Piętrze. Ablaye Cissoko z Saint Louis w Senegalu jest światowej klasy muzykiem, autorem i kompozytorem wykonywanych przez siebie pieśni, wirtuozem kory. Wywodzi się z griotów, tj. kasty zachodnioafrykańskich bardów, których misją jest przekazywanie, z ojca na syna, rodzimej tradycji muzyczno-słownej.  W wieku 8 lat rozpoczął naukę gry na korze, tradycyjnym instrumencie ludu Mandingo z Zachodniej Afryki. Jest to rodzaj 21-strunowej harfo-lutni, której pudło rezonansowe wykonane jest z połówki tykwy pokrytej skórą i najczęściej misternie zdobionej gwoździami tapicerskimi.

Artysta w wyrafinowany sposób łączy tradycję muzyczną swego ludu z własną, nowoczesną twórczością. Jego recital, złożony z autorskich utworów śpiewanych z akompaniamentem kory, jest niezwykłym przejawem muzykalności i hołdem dla dziedzictwa kulturowego Zachodniej Afryki. Ablaye Cissoko wydał 11 albumów, w tym trzy z niemieckim trębaczem jazzowym Volkerem Goetze, które odniosły sukces artystyczny i komercyjny. Artysta koncertuje na całym świecie. W trosce o zapewnienie ciągłości przekazu tradycji instrumentalnej, założył w 2016 roku w Saint Louis pierwszą i dotychczas jedyną w Senegalu szkołę kory.