Stańko_558x700_ev

6 kwietnia w Auli Artis miał wystąpić Tomasz Stańko New York Quartet. Niestety, z powodu choroby artysty, koncert został przeniesiony na inny termin!

Według tygodnika The New Yorker  Tomasz Stańko jest jednym z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się takie albumy, jak Balladyna, Soul of Things, Dark Eyes, czy Wisława. Ta ostatnia dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, wśród których są European Jazz Prize, nagroda Francuskiej Akademii Jazzu: honorowa nagroda krytyków muzycznych – Preis der deutschen Schallplattenkritik, Złoty Fryderyk, Paszport Polityki, wysokie odznaczenia państwowe:  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Na równi z tymi znamienitymi nagrodami można postawić fakt, że Stańko i jego utwór Suspended Night / Variation VIII znalazł się w płytowej antologii / kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, czyli Amerykański Instytut Smithsona. Na ponad 100 zebranych tam utworów, zaledwie garstka to nagrania europejczyków, a idea tej publikacji to prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu.

Podczas poznańskiego koncertu wybitnego jazzmanowi będą towarzyszyć: David Virelles /piano, Reuben Rogers /kontrabas/ i Gerald Cleaver /perkusja/.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.