Sztywny Pal Azji - SzaraIkona polskiej muzyki, legenda Festiwalu w Jarocinie powraca z nowym albumem zatytułowanym Szara, który potwierdza, że Sztywny Pal Azji wciąż jest jednym z najważniejszych zespołów, tworzących historię polskiego rocka.

Szara to połączenie wierności sobie z odkrywaniem zupełnie nowych, muzycznych przestrzeni. Jest rockowo, mocno, z buntem w tekście, a jednocześnie na płycie nie brakuje delikatnych, niemal akustycznych ballad.

Sztywny Pal Azji zdobył popularność jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Z tamtego też okresu działalności pochodzą największe przeboje zespołu, które nuciła cała zbuntowana Polska. Nie znaczy to jednak, że nowe wydawnictwo nie zawiera żadnych utworów mogących zdobyć listy przebojów. Wręcz przeciwnie – to kompilacja aż 13 piosenek dopracowanych w każdym detalu – tak pod względem muzycznym, instrumentalnym, jak również w warstwie tekstowej.

Spokojne ballady przeplatają się z mocnym uderzeniem, nostalgia współistnieje z rockowym pazurem, a delikatne brzmienie skrzypiec doskonale harmonizuje z ostrym dźwiękiem gitar. Całość uzupełnia rytmiczne bicie perkusji. Oryginalna barwa głosu Leszka Nowaka sprawia, że poszczególne utwory balansują gdzieś pomiędzy poezją śpiewaną a rockowym brzmieniem, nadając albumowi niepowtarzalny na polskiej scenie muzycznej, charakter.

Dojrzały tekstowo, choć niepozbawiony buntu, trochę przewrotny i daleki od radiowego mainstreamu, charakteryzującego się lekkością i nijakością; wyjątkowo melodyjny i bardzo rytmiczny – taki właśnie jest nowy album Szara, który Sztywny Pal Azji proponuje swoim fanom. To pozycja obowiązkowa dla miłośników nieprzesłodzonej, czasem brutalnej prawdy w tekście i bogatej warstwy instrumentalnej.