image008Jeśli ktoś  uważa, że Biblioteka Raczyńskich to miejsce spokojne, ciche, po którym czytelnicy przechadzają się dystyngowanym krokiem, mógł w sobotę być bardzo zaskoczony. Hol Biblioteki zmienił się bowiem w parkiet literackiej potańcówki, na którym bawiło się ponad 120 Czytelników.  Dzieci, uczniowie, studenci, przedstawiciele różnych zawodów, seniorzy… wszystkich połączył taniec, literatura i chęć zabawy.

Tematem drugiej literackiej potańcówki była podróż dookoła świata. Adam Padła, choreograf i tancerz, przygotował sześć układów, m.in. polskiego mazurka, hiszpańskie paso doble, amerykańskiego rock and rolla i brazylijską sambę, dzięki  którym temperatura w Bibliotece na początku lutego podniosła się o kilka stopni.  Niektórzy pilnie powtarzali pokazywane ruchy, inni improwizowali, ale wszyscy bawili się jak w karnawale przystało.

Chwilę oddechu między pełnymi energii i słońca tańcami stanowiły opowieści Padły o pochodzeniu konkretnych tańców oraz fragmenty literackie przygotowane przez aktorów asz.teatru. Potańcówka literacka bowiem to nie tylko animacje taneczne, ale także okazja do spotkania z literaturą. W sobotę, 3 lutego zostały przypomniane wiersze Wierzyńskiego, Leśmiana i Poświatowskiej, a także frazy z piosenek i arii.

– Wyjątkowo udana impreza – mówili czytelnicy wychodząc z Biblioteki Raczyńskich  tanecznym krokiem. I w tym wypadku słowo impreza doskonale oddaje charakter sobotniego wydarzenia. Bo Potańcówka literacka udowodniła, że w Bibliotece nie zawsze jest cicho, a pojęcia „dobra zabawa” i „książki” wcale się nie wykluczają.

Kolejna Potańcówka  literacka odbędzie się już w maju, z okazji urodzin Biblioteki.