Kordianakt-page-0012 lutego o godzinie 18:00, w ramach Małej Premiery, na deskach Teatru Polskiego odbędzie się premiera spektaklu Kordianakt I inspirowany dramatem Juliusza Słowackiego.

Mała Premiera to projekt Teatru Polskiego w Poznaniu, którego założeniem jest przygotowanie, równolegle z premierą realizowaną przez aktorów zawodowych, tego samego tytułu z młodzieżą. Powstały w ten sposób spektakl pokazywany jest na deskach Teatru Polskiego. Do projektu zaangażowana zostaje grupa młodych ludzi, którzy pracują nad spektaklem pod opieką artystyczną instruktora teatralnego, reżysera, aktora bądź dramaturga. Na etapie przygotowań, zespół Małej Premiery konsultuje się z twórcami i aktorami. To spotkanie pozwala na poszerzenie horyzontów, wymianę doświadczeń, dzielenie się różnymi technikami i narzędziami. Projekt umożliwia zapoznanie się z klasycznymi tekstami, jak i współczesną dramaturgią, ukazując i nadając im nową formę. Działania te wspierają otwartość uczestników na różne akcje w przestrzeni oraz kształtują świadomy odbiór sztuki.

Tym razem młodzi twórcy, pod opieką aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu, wzięli na warsztat pierwszy akt Kordiana. Inspiracje do stworzenia swoich postaci czerpali jednak w oparciu o cały dramat Juliusza Słowackiego. Spektakl jest próbą konfrontacji wrażliwości młodych aktorów, ich spojrzenia na rzeczywistość przez pryzmat doświadczeń piętnastoletniego Kordiana z pierwszej części utworu. W jaki sposób romantyczny XIX-wieczny tekst może łączyć się z emocjami, uczuciami współczesnych nastolatków?

Premiera spektaklu Kordianakt I odbędzie się w piątek, 2 lutego w Malarni Teatru Polskiego.