IF26 stycznia w klubie Blue Note wystąpi Sebastian Riedel z zespołem Cree. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

Zespół powstał w 1993 roku w Tychach z inicjatywy trzech niespełna 16-letnich chłopców – Sebastiana Riedla, Sylwestra Kramka i Adriana Fuchsa. Pomysłodawcą nazwy był muzyk Ryszard Riedel, ojciec Sebastiana, którego fascynowała historia i życie Indian, sam chciał w przyszłości mieć zespół o takiej nazwie.

Rok 1997 okazał się dla zespołu rokiem ogólnopolskiego debiutu – wystąpił na I Festiwalu Młodej Kultury w warszawskiej Stodole, potem w tym samym roku zdobył Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Następnie grupa wystąpiła na Famie w Świnoujściu, a koncert został zarejestrowany przez TVP. Zaraz potem w październiku zespół zagrał w Sali Kongresowej jako support Johna Mayalla.

W maju 1998 roku wyjechali na festiwal w Lille we Francji, gdzie dali kilka udanych koncertów i zostali świetnie przyjęci przez francuską publiczność. Przed wyjazdem grupa zarejestrowała materiał na debiutancką płytę, która mimo braku reklamy i współpracy z wielkimi wytwórniami, zebrała dobre recenzje i całkiem nieźle się sprzedała.

W 2000 roku w plebiscycie  miesięcznika „Twój Blues” w kategorii najlepszy wokalista bluesowy Sebastian Riedel zajął drugie miejsce. W latach 2000-2001 nastąpiły znaczące zmiany w składzie zespołu. Powrócił na stałe Sylwester Kramek, a odeszli – Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił wybitny śląski basista legendarnej grupy Krzak – Jurek „Kawa” Kawalec. Po tak znaczących zmianach grupa zaczęła pracować nad materiałem na kolejny album.

W lipcu 2002 roku ukazała się długo oczekiwana płyta, Za tych… – bardzo klimatyczna, z życiowymi niebanalnymi tekstami i niekomercyjna, co zdaniem fanów jest jej dużym atutem. Nagrania odbywały się na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Rok 2003 to czas nieoczekiwanych zmian, z Cree postanowił odejść Krzysztof Głuch. Po raz pierwszy bez instrumentów klawiszowych zespół zagrał na Dniach Tyskich w czerwcu. Od tamtego momentu grupa postawiła na mocniejsze gitarowe brzmienie i na razie zrezygnowała z brzmienia klawiszy. Bolesną stratą dla zespołu była śmierć Jurka Kawalca, ale jak podkreślał Bastek – „Kawa jest, będzie i zostanie”. Nowym basistą Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny muzycznej. W październiku zespół nakręcił teledysk promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się w 2004 roku.

W lipcu 2004 grupa podsumowała swą 10-letnią działalność wydając płytę Parę lat, zawierającą 10 utworów z poprzednich płyt w tym jeden w nowej, niepublikowanej wersji zatytułowany Po co więcej mi. Dziesięć lat później, podczas Festiwalu Ku Przestrodze im. Ryszarda Riedla w Chorzowie zespół zarejestrował materiał z koncertu, z którego ukazała się w listopadzie tego samego roku płyta zatytułowana Sebastian Riedel & Cree Live 20 urodziny.

W listopadzie 2015 roku zespół wydał kolejną płytę – Heartbreaker, która to zebrała bardzo dobre recenzje wśród krytyków i redaktorów muzycznych. Niektórzy z nich twierdzą, że jest to najlepsza płyta w dorobku zespołu.

Zespół Cree obecnie występuje w składzie: Sebastian Riedel /gitara, wokal, harmonijka ustna/, Sylwester Kramek /gitara/, Lucjan Gryszka /gitara basowa/, Amadeusz „Kuba” Majerczyk /perkusja/ i Adam Lomania/ instrumenty klawiszowe/.

[fot. Michał Porada]