SCF12 PlakatPoczątek grudnia to tradycyjny termin Festiwalu Szanta Claus. W tym roku śpiewający wodniacy spotkają się 1 i 2 grudnia. Będzie to już 12. edycja tego wyjątkowego wydarzenia.

Pomysł organizowania w Poznaniu szantowego spotkania wyszedł od entuzjastów tego rodzaju muzyki. Po zakończeniu sezonu na wodzie chcieli spotykać się, opowiadać i śpiewać. Od początku trzon organizacyjny poznańskiej imprezy stanowi grupa na czele z Maciejem Olszewskim, do której regularnie dołączają kolejni wolontariusze.  Dziś Szanta Claus to już marka na polskiej mapie festiwali żeglarskich, których jest w kraju ponad 30. Co roku do Poznania zjeżdżają goście z całego kraju, ale też zza granicy. To okazja, by powspominać wspólne chwile na wodzie, ale też zaplanować kolejne wyprawy. Razem z żeglarzami i wodniakami bawią się też „lądowe szczury”, lubiące wspólne śpiewanie i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje szantowe środowisko.

Podczas tegorocznego Szanta Claus każdy znajdzie coś dla siebie. Fani zespołów będą mieli w Poznaniu okazję posłuchać kapel znanych z najlepszych scen. Zagrają Flash Creep, Formacja i Mechanicy Szanty. Każdy zajmuje inną część szantowego rynku.  Flash Creep gra od 14 lat, ale członkowie zespołu pojawiają się też w składzie Czterech Refów. W repertuarze mają pieśni i ballady morskie, także celtycką i amerykańską muzykę ludową.

W utworach Formacji ważną rolę odgrywają – wielokrotnie nagradzane – teksty, „o czymś” – legendach, przypowieściach, czy zasłyszanych historiach. W otoczeniu akordeonu, mandoliny, dud i fletów – brzmią znakomicie. Króluje folk wędrujący od rodzimej muzyki ludowej, przez
celtycką, nawet po zimną Skandynawię.  1985 to rok powstania zespołu Mechanicy Szanty. Ich utwory:  Żegluj, Płyńmy w dół do Starej Maui czy Bitwa śpiewają kolejne pokolenia wodniaków. Na poznańskiej scenie nie zabraknie też wokalistów, przed publicznością wystąpią Marta Śliwa, Andrzej KAUKAZ Kałamaja i Jakub Paluszkiewicz, którzy wprowadzą słuchaczy w bardziej kameralne brzmienia.

Szanta Claus Festiwal podtrzymuje swoje dwie ważne propozycje – koncert dla dzieci i przegląd konkursowy. W sobotę, 2 grudnia najmłodszych zabawi Grupa Trzymająca Ster, a Mikołaj wjedzie na scenę w bardzo oryginalny sposób. W południe w Auli Szkoły Muzycznej przy ulicy Solnej zaprezentują się uczestnicy konkursu, których oceni jury pod wodzą Izy Puklewicz.

W tym roku organizatorzy wprowadzili nową zasadę. W trosce o zapewnienie miejsca uczestnikom koncertu głównego w późniejszych wydarzeniach Tawerny Festiwalowej, wstęp do niej będzie możliwy po okazaniu biletu z sobotniego koncertu. Dlatego prosimy je zachować, gdyż w tym roku mają podwójną wartość.

Festiwal wsparły: Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Poznań.

Szczegółowy program XII Szanta Claus Festiwal

piątek, 1 grudnia 2017

20:00 – 24:00 Koncert Otwarcia Festiwalu

Tawerna Festiwalowa „ZĘZA” w piwnicy Restauracji „Pióro Feniksa” Stary Rynek 77

Wykonawcy: Zespół „Flash Creep,  Andrzej „KAUKAZ” Kałamaja z zespołem

sobota, 2 grudnia 2017

Sala koncertowa Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej ul. Solna 12

10:00 – 11:00 Mikołajkowy Koncert dla Dzieci

Wykonawcy: Grupa Trzymająca Ster

12:00 – 15:00 Przegląd konkursowy

19:00 – 23:00 Koncert główny

Wykonawcy: Laureaci konkursu, Jakub Paluszkiewicz, Marta Śliwa, Grupa Trzymająca Ster, Formacja, Mechanicy Szanty

23:00 – 03:00 Tawerna Festiwalowa „ZĘZA”  w piwnicy Restauracji „Pióro Feniksa” Stary Rynek 77. Wstęp tylko dla publiczności festiwalowej za okazaniem biletów z koncertu głównego.