Jerzy Satanowski, Michał PabianPodczas spotkania z dziennikarzami, zespół Teatru Nowego oraz zaproszeni do współpracy goście zdradzili, co przygotowują dla widzów w sezonie artystycznym 2017/2018. Program, który będzie realizowany na deskach Teatru najkrócej można określić czasem „Na Polskę”. Przede wszystkim pojawi się twórczość tych, którzy nie potrafiliby pisać, gdyby nie Polska. Szaleństwo, tęsknota, miłość, nienawiść, żal, lęk, ciekawość. A w końcu romantyczna obsesja.

Polska dla literata to prawdziwe wyzwanie. To tu czuję, rodzi się najwięcej wyznań, nie wiadomo, co nastąpi, co zdąży się opisać. To mania i prawdziwy rezerwuar twórczości. Polska to nowe wyzwania – pisała Zofia Nałkowska na jednej z kart swojego Dziennika 1919. I właśnie ta Polska stanie się motywem przewodnim całego sezonu artystycznego.

Jerzy Satanowski zrealizuje opowieść o Kaczmarskim, Małgorzata Warsicka pochyli się nad Beniowskim o przeszłości słowiańskiej, Jarosław Tumidajski opowie o polskim pesymizmie u Konwickiego, Maria Kwiecień porozmawia z widzami o autorytaryzmie, a Mikołaj Grabowski odkryje fetysz świętej Polski i Mickiewicza.

W dobrze już znanym cyklu Czytnik – czytaniach na żywo i bieżących dyskusjach, odbędą się spotkania z najważniejszymi polskimi autorami: Radką Franczak, Stanisławem Łubieńskim, Maciejem Robertem, Olgą Gitkiewicz, Anną Cieplak i  Mikołajem Grynbergiem.

Cały zespół Teatru Nowego wraz z widzami zmagać się będą z literacką modą na Polskę. Namiętnie i obłąkańczo. Mistycznie i lirycznie. Delikatnie i szalenie. Polskie teksty o Polsce będą prawdziwym Sezonem Na Polskę.