FOTOBUENONa jednej z najmniejszych scen teatralnych w Poznaniu, a zarazem w najmniejszym teatrze muzycznym w Polsce powstaje największa łazienka świata. Zaskakującą scenografię, która staje się tłem do spektaklu Nine w reżyserii Jacka Mikołajczyka tworzy Mariusz Napierała, którego poznańskim miłośnikom musicalu nie trzeba przedstawiać. To już kolejna realizacja scenografa w stolicy Wielkopolski.  

Historia przedstawiona w spektaklu nawiązuje do oscarowego obrazu Federica Felliniego Osiem i pół z 1963 roku, z kultową rolą Marcello Mastroianniego. Odnajdziemy w nim również wiele nawiązań do Miasta kobiet z 1980 roku, a przede wszystkim do Casanovy. Guido Contini, znany włoski reżyser filmowy i celebryta, w przeddzień 40 urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego. Chce nakręcić nowy film, ale nie ma na niego pomysłu. W dodatku, jego żona Luisa, była aktorka, zastanawia się nad porzuceniem męża. Na horyzoncie pojawią się inne kobiety: kochanka Carla Albanese, muza Claudia Nardi i producentka jego filmu La Fleur, które w głowie Guida mieszają się ze wspomnieniami jego czułej i kochającej matki oraz tajemniczej prostytutki Saraghiny.

Słynny broadwayowski musical Nine wystawiono po raz pierwszy na Broadwayu w 1982 roku. Zagrany został prawie 800 razy i zdobył prestiżową nagrodę Tony w pięciu kategoriach, w tym za najlepszy musical. Okrzyknięty arcydziełem, Nine stanowi najważniejsze dokonanie w dorobku scenicznym Maury’ego Yestona, autora muzyki i tekstów piosenek, kompozytora innych znanych broadwayowskich przebojów. Jego Phantom grany był przez kilka sezonów w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a cykl piosenek Opowieści zimowe, w wykonaniu Edyty Krzemień, spotkał się ze znakomitym przyjęciem i doczekał się wydawnictwa płytowego.

Poznańską wersję Nine reżyseruje Jacek Mikołajczyk. Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Piotr Deptuch, za choreografię odpowiada Paulina Andrzejewska, scenografię projektuje Mariusz Napierała, a kostiumy Agata Uchman. Realizatorzy ci współpracowali przy premierach musicalowych Teatru, takich jak: Jekyll & Hyde, Evita czy Jesus Christ Superstar.

Publiczność usłyszy hity: Be Italian (Masz być Włochem), Unusual Way (Na swój sposób), Only with You (Nikt inny niż ty). Autorem polskiej wersji językowej jest Jacek Mikołajczyk. Obsada została wyłoniona w drodze ogólnopolskiego castingu. Wśród solistów znalazły się takie nazwiska jak: Damian Aleksander, Radosław Elis, Anita Steciuk, Anna Lasota, Sylwia Różycka, Barbara Melzer, Małgorzata Chruściel, Dagmara Rybak czy Ewa Kłosowicz. W spektaklu wystąpi także zespół baletowy i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Premiera musicalu Nine już w najbliższą sobotę, 30 września o godzinie 19:00. Spektakl zostanie wystawiony również w październiku, listopadzie i styczniu przyszłego roku.

[fot. Fotobueno]