Blues Express plakatBlues Express to niezwykły, jedyny w swoim rodzaju festiwal łączący bluesa z koleją. Od 25 lat istotą i najważniejszym elementem wydarzenia jest przejazd specjalnego pociągu, który ma na celu nie tylko doskonałą zabawę, ale przede wszystkim ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych z ważnym szlakiem kolejowym. Jest też promocją muzyki bluesowej.

8 lipca  na dworcu w Poznaniu rozpocznie się główny dzień Festiwalu. Bluesa będzie można usłyszeć nie tylko podczas jazdy pociągiem, ale również na siedmiu stacjach. Na trasie Blues Express zagrają: Blues Menu w Poznaniu, Sama River Blues Band w Rogoźnie, Blues Szwagiers w Chodzieży, Mr Big Jack w Pile, The Roads Dogs z Białorusi na dworcu w Krajence, a także Sixty Seven w Złotowie i Nalepa Band na stacji końcowej w Zakrzewie. Na każdej z nich gra inna kapela bluesowa, a widownię stworzą pasażerowie Blues Expressu oraz mieszkańcy poszczególnych miejscowości i turyści.

Pociąg zakończy swój bieg w Zakrzewie, ale to jeszcze nie będzie koniec festiwalu. Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków kapeli na dworcu w Zakrzewie, pasażerowie pociągu przeniosą się nad Jezioro Proboszczowskie gdzie w zaimprowizowanym leśnym amfiteatrze rozpocznie się koncert finałowy. Na scenie wystąpią gwiazdy muzyki bluesowej – Voo Voo, Irek Dudek Shakin’Dudi, Blues Flowers, Free Blues Band, Gang Olsena, Obstawa Prezydenta oraz Bluesdorf Orchestra.

Po zakończonym koncercie finałowym w Zakrzewie, bluesowy pociąg wyruszy w podróż powrotną do Poznania.

Publiczność Festiwalu stanowią nie tylko fani bluesa z Polski i zagranicy, ale również społeczność lokalna, mieszkańcy regionu, turyści i wczasowicze. Nie brakuje miłośników starych parowozów i kolejnictwa. Od kilkunastu lat jest to jeden z większych festiwali bluesowych w Polsce. Gromadzi kilkutysięczną widownię.