Poznań BaroquePoznań Baroque to inicjatywa prezentująca zróżnicowany wgląd w aktualne nurty i tendencje w dzisiejszym świecie muzyki dawnej. W Poznaniu odbywa się od 2011 roku. Od samego początku wspiera nowe pomysły powstające w głowach zarówno muzyków młodych, jak i wykonawców dojrzałych, którzy podejmują się intrygujących i ryzykownych wyzwań artystycznych. 

W tym roku muzyka barokowa obecna będzie w Poznaniu przez kilka miesięcy. Poznań Baroque zmienia formułę na rzecz comiesięcznych koncertów w rozmaitych poznańskich lokalizacjach. Wstęp na większość  koncertów jest bezpłatny.

Pierwszy koncert usłyszymy już 19 czerwca w kościele oo. Jezuitów. Zagra barokowy zespół Kore w recitalu zatytułowanym Muzyka orkiestrowa i koncertująca J.F. Telemanna, J.S. Bacha i J.M.Leclaira.

– 19 czerwca, na początek cyklu, razem z Kore obchodzić będziemy 250 rocznicę śmierci Jerzego Filipa Telemanna, który powoli odzyskuje w panteonie barokowych kompozytorów należne mu miejsce. Jego twórczość ukazana zostanie w kontekście muzyki europejskiej – także polskiej, której był wielkim miłośnikiem i propagatorem. Tego samego dnia mieszkający w Bazylei polski lutnista Michał Gondko opowie nam o innym ciekawym epizodzie w historii muzyki polskiej, a mianowicie o popularności jaką cieszyła się w Europie przełomu renesansu i baroku polska muzyka lutniowa – komentuje Cezary Zych, dyrektor artystyczny festiwalu.

Kore jest projektem orkiestrowym zainicjowanym przez Fundację Muzyki Dawnej „Canor” oraz polską klawesynistkę Joannę Boślak-Górniok. W zespole spotykają się muzycy z kilku krajów ze znaczącym udziałem muzyków polskich.