portret sjaronSezon 2016/2017 powoli dobiega końca, ale Teatr Wielki w Poznaniu nie zwalnia tempa. Już 10 czerwca odbędzie się ostatnia w tym sezonie premiera opery. Na pożegnanie z widzami wybrano Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Sjarona Minailo.

Sjaron Minailo to izraelski reżyser i wykonawca operowy – jego realizacje doceniane są na całym świecie. W 2016 roku artysta znalazł się w czołówce nominowanych do nagrody dla młodych reżyserów na International Opera Awards. W tym samym roku rząd Brazylii zaprosił Sjarona Minailo do Rio, by we współpracy z dziesięcioma holenderskimi artystami stworzył spektakl przedstawiony brazylijskiej i międzynarodowej publiczności jako część wydarzeń zamknięcia olimpiady.

– W nowej inscenizacji dla Poznańskiej Opery, performer i reżyser Sjaron Minailo odczytuje Czarodziejski flet jako medytację na temat mechanizmów operujących społeczeństwem spolaryzowanym przez polityczne siły i sparaliżowanym przywiązaniem do tradycyjnych obrzędów. Poetycka estetyka spektaklu jest zainspirowana sztukami wizualnymi i rytualną choreografią – zdradził Krystian Lada, dramaturg.

Specjalnie na potrzeby poznańskiej premiery, kompozycja została wzbogacona nowymi tekstami w języku polskim w wykonaniu Jerzego Radziwiłowicza. Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprezentuje wszystkie muzyczne barwy mistrzowskiej partytury Mozarta pod batutą maestro Gabriela Chmury.

Autorem scenografii do spektaklu jest Holender Douwe Hibma. Jego produkcje operowe to głównie site-specific theatre (teatr w przestrzeniach nieteatralnych) w niespodziewanych miejscach: Don Giovanni w opuszczonej fabryce pociągów czy Romeo i Julia w sercu amsterdamskiego lasu.

Reżyserię świateł powierzono Maartenowi Warmerdamowi. Projektant oświetlenia współpracował m.in. z Dutch National Travel Opera, Opera de Lille, la Monnaie | De Munt w Brukseli, Holland Opera oraz wielu innych.

Jednym z wydarzeń promujących spektakl Czarodziejski flet będzie pierwsza w Poznaniu operowa gra miejska. Zabawa rozpocznie się 9 czerwca o godzinie 19.00, czyli na dzień przed premierą, a toczyć się będzie w gmachu teatru i na terenach go otaczających. Poznańska opera zaprasza chętnych do udziału w wydarzeniu do zarejestrowania zespołu poprzez stronę internetową http://gramiejska.pl.

Premiera opery Wolfganga Amadeusza Mozarta już 10 czerwca o godzinie 19:00. Spektakl zostanie wystawiona również 11 i 13 czerwca.