Łysa Góra2 kwietnia o godzinie 19:00 w klubie Blue Note odbędzie się koncert formacji Łysa Góra. Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem.

Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami „przeszkadzajek” i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.

Zespół powstał w Piasecznie w 2012 roku. Został stworzony przez trójkę pasjonatów muzyki, którzy śpiewając pewnego wieczoru przy ognisku pieśni ludowe, postanowili połączyć muzykę folkową z ciężkimi brzmieniami. Zespół tworzył materiał dość szybko i intensywnie stawiając na tradycyjne folkowe pieśni słowiańskie połączone z  riffami rockowo – metalowymi okraszonymi brzemieniem fletu. Już w 2013 roku udało się im zarejestrować pierwszy album – To i Hola, który charakteryzował się mieszanką rocka, folku, metalu i progresywnej rytmiki.

W 2015 grupa zaczęła intensywne prace nad kolejnym albumem. Materiał drugiej płyty to również pieśni słowiańskie (polskie, bałkańskie, białoruskie i bułgarskie) zbudowane na bazie ciężkich riffów, partii skrzypiec, „przeszkadzajek”, kobiecych i niekiedy męskich wokali. Oprócz pieśni tradycyjnych, na płycie znalazł się jeszcze jeden autorski utwór zespołu – Cepem Po Ryju. Podobnie do pierwszego albumu, Siadaj, Nie Gadaj to mieszanka metalu, rocka progresywnego i folku. Różni się od pierwszej płyty doborem odrobinę innego instrumentarium – flet został zastąpiony skrzypcami,  pojawił się saz, cymbały i gościnnie trąbka. Częściej można usłyszeć też męskie chórki a w niektórych utworach pojawiły się elementy jazzu i psychodelii. Brzmienie drugiego albumu jest cięższe, ale nie pozbawione charakterystycznej dla zespołu melodyki, progresywnych aranżacji i rytmiki. W powstawaniu płyty wzięli również udział wokalista znany m.in. z projektu Lelek – Michał Rudaś i muzyk jazzowy Michał Wojnarski – trąbka.

Zespół Łysa Góra tworzą: Dorota Filipczak-Brzychcy /wokal/, Marta Jędrzejczyk /wokal/, Sylwia Biernat /skrzypce/, Krystian „Krystek” Jędrzejczyk /perkusja/, Paweł Piotrowicz /gitara basowa/, Krzysztof Rukat /gitara elektryczna/ i Grzegorz „Laser” Lasek /instrumenty perkusyjne/.