TerrariumPrawie każdy spektakl grupy Usta Usta Republika to eksperyment związany z sytuacją i przestrzenią działania teatralnego. Tak będzie i tym razem! Korytarze i pomieszczenia Centrum Kultury Zamek zamienią się w terrarium, zamieszkałe przez gady i płazy. 25 listopada odbędzie się premiera spektaklu Terrarium, który zostanie wystawiony w ramach projektu Teatr powszechny.

Gady i płazy to zwierzęta dość prymitywne, ale doskonale odzwierciedlające poszczególne typy ludzkie. Ich zachowania odnoszą się do postaw życiowych współczesnego człowieka, przyjmującego różne strategie przetrwania na ziemi. Spektakl pełen jest odniesień do obecnej sytuacji społeczno-politycznej. Inspiracją dla spektaklu jest Ziemia Jałowa T.S. Eliota, budująca metaforę świata jako pułapki i ludzi – jego udręczonych mieszkańców. Egzotyczny świat płazów i gadów został zbudowany poprzez specjalnie skomponowane dźwiękowe światy, etiudy aktorskie oraz oryginalną scenografię.

W Terrarium, obok aktorów Teatru Usta Usta Republika, zobaczymy także członków grupy teatralnej Wikingowie. Zespół ten utworzyli w 2013 roku mieszkańcy Ośrodka dla Bezdomnych Nr 1 na poznańskim Szczepankowie. Opieki artystycznej nad ich pracą podjęła się Dorota Abbe, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. W tej chwili wszyscy Wikingowie opuścili już Ośrodek i są na dobrej drodze do pełnej samodzielności. Teatr okazał się dla nich jednak czymś więcej niż tylko terapią czy wsparciem w czasie dźwigania się z kryzysu – grupa nadal działa i pracuje nad kolejnymi spektaklami.

Premiera Terrarium w piątek, 25 listopada o godzinie 20:00 w Centrum Kultury Zamek.