Fot. Michel Thersiquel17 listopada rozpoczną się w Poznaniu XXIII Dni Bretanii. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą Wyspy.

Wyspy bretońskie stanowią odrębny świat pełen tajemnic, rządzący się swoimi prawami. Odosobnienie, nieustanny kontakt z żywiołem oceanu i wiatrem pobudzają ludzką wyobraźnię, inspirują powstanie fascynujących prastarych legend oraz prowadzą do wykształcenia się specyficznej dla wyspiarskich społeczności, solidarności wśród mieszkańców. Towarzyszy im także nieufności wobec przybyszy z zewnątrz. Jak żyje się na wyspach bretońskich? Czy mają one kulturotwórczy potencjał? Co dają tym, którzy poświęcili im swoje życie i talent?

W bogatym programie wydarzeń warto zwrócić uwagę na żywiołowy, chwilami refleksyjny i nostalgiczny koncert muzyki bretońskiej oraz irlandzkiej, ukazujący niezwykłe bogactwo muzycznych klimatów wysp celtyckich. Już 18 listopada o godzinie 20:00 w klubie Blue Note wystąpią Ronan Le Bars & Nicolas Quemener. Ronan Le Bars, jeden z najlepszych muzyków folkowych bretońskich, gra na uillean pipes – irlandzkich dudach o ciepłym brzmieniu oraz na fletach irlandzkich (low whistles). Grał z najsłynniejszymi muzykami bretońskimi takimi jak Didier Squiban, Alan Stivell czy Yann Tiersen. Współpracował również z francuskimi gwiazdami muzyki pop czy rock. Od wielu lat poszukuje nowych horyzontów w muzyce bretońskiej. Nicolas Quemener jest jednym z najlepszych gitarzystów bretońskich, solistą wirtuozem cenionym za kreatywność, ale też wybitnym akompaniatorem.

W poniedziałek, 21 listopada w Domu Bretanii odbędzie się Projekcja filmu Finis Terræ z 1928, w reżyserii Jeana Epsteina. Film jest arcydziełem francuskiego kina niemego zrealizowanym przez francuskiego filmowca urodzonego w Warszawie. Dzieło Epsteina, reżysera i teoretyka kina, jest wysoko cenione we Francji. Epstein, niczym Żyd Wieczny Tułacz, odnalazł swoją Ziemię Obiecaną na wyspach bretońskich, z których uczynił w  latach 1928-48 swoje laboratorium filmowe. Szczególnie bliska była mu skalista wyspa Ouessant leżąca u zachodnich wybrzeży Bretanii, na której toczy się akcja Finis Terræ. To realistyczna opowieść o wyspiarskiej społeczności zjednoczonej wobec żywiołu i przeciwności losu.  Projekcję poprzedzi krótkie wprowadzenie do twórczości reżysera.

Ciekawie zapowiada się również recital Morgan – Pieśni i legendy wysp celtyckich. Czarodziejskie dłonie Morgan wprawiają w wibracje nie tylko struny harfy, ale i serca miłośników tego instrumentu. Bretońska artystka przygotowała specjalnie na XXIII Dni Bretanii program poświęcony wyspiarskiej tradycji muzycznej oraz legendom z wysp celtyckich, takich jak Irlandia, Oírr, Man, Lewis, Groix i Ouessant. Artystka wystąpi 23 listopada w Domu Bretanii.

XXIII edycji Dni Bretanii towarzyszyć będzie wystawa fotografii Wyspy bretońskie w obiektywie Michela Thersiquela, która potrwa aż do 30 stycznia. Michel Thersiquel – przedwcześnie zmarły wybitny bretoński fotograf zostawił po sobie 80 000 zdjęć, nad którymi sprawuje pieczę powołane w tym celu Stowarzyszenie Przyjaciół Michela Thersiquela. Artysta z własnego wyboru poświęcił się fotografii humanistycznej, także z wyboru pozostał wierny swojej rodzinnej Bretanii, nie ulegając pokusie światowej kariery. Kochał ludzi i był przez nich kochany. Jego bohaterowie patrzą na nas ze zdjęć przyjaźnie i ufnie. Thersiquel, fotografując ich podczas codziennych zajęć, umiał uchwycić to coś pomiędzy prostotą i wyjątkowością  każdej ludzkiej natury. Wystawa w Domu Bretanii obejmuje fotografie czarno-białe z lat 80. i późniejsze kolorowe, przedstawiające życie na wyspach bretońskich: pracę rybaków i rolników, pejzaże z wyspy Ouessant oraz portrety mieszkańców Molène, Sein, Batz oraz innych wysp.

Szczegółowy program XXIII Dni Bretanii jest dostępny tutaj