Wszystko zaczęło się w 1769 roku, kiedy to we Francji powstał pierwszy pojazd mechaniczny o napędzie parowym, który osiągał całe 4km/h. Dopiero 138 lat później Henry Ford uruchomił pierwszą na świecie, wielkoseryjną produkcję samochodów, wprowadzając na rynek uniwersalny  i niezawodny Model T. Od tego momentu motoryzacja „ruszyła z kopyta”, a na rynku pojawiało się coraz więcej marek, znanych nam do dzisiaj.

Największa w Polsce wystawa samochodów zabytkowych i klasycznych zawitała w miniony weekend na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Wśród wielu perełek motoryzacyjnych znalazły się takie modele jak: Mercedes W107 450SLC z 1979 roku, Honda CRX, Jaguar Xj6 Daimler Xj40, czy Cadillac DeVille z 1960 roku i Cadillac Eldorado z 1973 roku.

Swoje eksponaty zaprezentowali Automobil Klub Wielkopolska, Muzeum Techniki Motoryzacyjnej Ol-Mot Retro, Citroen Klub Polska, Automobilklub Leszczyński, Fundacja Retro&Classic. Dużym zainteresowaniem poznańskiej publiczności cieszyły się zabytkowe autobusy – tzw. „ogórek” i „Ikarus” oraz zabytkowe samochody pożarnicze.

[fot. Michał Porada]