Asy bez kasyAsy bez kasy

komedia

reżyseria: Jared Hess

scenariusz: Chris Bowman, Hubbel Palmer, Emily Spivey

obsada: Zach Galifianakis, Owen Wilson, Kristen Wiig…

Jeśli myślisz, że tylko zawodowiec może zwinąć 17 mln dolarów z pilnie strzeżonego banku, to jesteś w błędzie. Poznaj ekipę nieudaczników, którzy stoją za jednym z najsłynniejszych włamów w historii USA. David, mimo swojego społecznego niedopasowania, stara się rzetelnie wykonywać pracę konwojenta. Dzień w dzień transportuje cudze miliony, marząc o własnej fortunie i o zdobyciu serca koleżanki z pracy. Fantazje stają się realne, gdy David i jego wspólnicy postanawiają wyprowadzić grubą kasę z bankowego skarbca. Ich potencjał kryminalny jest bardzo niski, ale szturm kończy się niespodziewanym sukcesem. Od pełni szczęścia dzielą ich teraz tysiące policjantów i agentów federalnych, więc najtrudniejsze jeszcze przed nimi. Czy świeżo upieczeni milionerzy będą równie skuteczni w zacieraniu śladów, co w rabowaniu banków?

Burn Burn BurnBurn Burn Burn

dramat

reżyseria: Chanya Button

scenariusz: Charlie Covell

obsada: Laura Carmichael, Chloe Pirrie, Joe Dempsie…

Niesamowita podróż przez Wielką Brytanię i życie głównych bohaterów: Seph, Alex i Dana, który właśnie zmarł, pozostawiając dwóm przyjaciółkom swój video-testament. Zobligował w nim dziewczyny do przewiezienia jego prochów w cztery ważne dla niego miejsca i rozrzucenie go po trochu w każdym z nich. Seph i Alex staną twarzą w twarz z umierającym przyjacielem i prawdą o nich samych, gorzko, lecz z miłością zaserwowaną im przez Dana.

Historia Marii

dramat

reżyseria: Jean-Pierre Améris

scenariusz: Jean-Pierre Améris, Philippe Blasband

obsada: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon…

Historia pobytu czternastoletniej, głuchoniemej Marie Heurtin w prowadzonym przez siostry zakonne specjalnym ośrodku. Między dziewczynką a jedną z opiekunek zawiązuje się szczególna relacja.

Ja, Daniel BlakeJa, Daniel Blake

dramat

reżyseria: Ken Loach

scenariusz: Paul Laverty

obsada: Dave Johns, Hayley Squires, haron Percy…

Niesamowicie wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc samotnej matce z dwójką dzieci stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o rentę, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

kryminał

reżyseria: Edward Zwick

scenariusz: Marshall Herskovitz, Richard Wenk, Edward Zwick

obsada: Tom Cruise, Cobie Smulders, Robert Knepper…

Po wielkim sukcesie pierwszej części filmu, Jack Reacher powraca do akcji. Oskarżony o zabójstwo, znajdzie się w poważnych tarapatach. Dowiemy się także więcej o jego prywatnym życiu, które jest równie skomplikowane.

Paryż 5:59

erotyczny

reżyseria: Olivier Ducastel, Jacques Martineau

scenariusz: Olivier Ducastel, Jacques Martineau

obsada: Geoffrey Couët, François Nambot, Mario Fanfani…

Prosta historia o morderstwieProsta historia o morderstwie

kryminał

reżyseria: Arkadiusz Jakubik

scenariusz: Arkadiusz Jakubik, Igor Brejdygant

obsada: Filip Pławiak, Andrzej Chyra, Kinga Preis…

To trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant, za wszelką cenę próbuje chronić matkę i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem  – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Chcąc udowodnić swoją niewinność, Jacek musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą uwikłany był jego ojciec.

Słońce, to słońce mnie oślepiłoSłońce, to słońce mnie oślepiło

dramat

reżyseria: Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal

scenariusz: Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal

obsada: Rafał Maćkowiak, Małgorzata Zawadzka, Paweł Binkowski…

Główny bohater Rafał Mularz to obcy z wyboru. Nie postępuje według powszechnie przyjętych reguł. Jego wyobcowanie to kwestia życiowego wyboru, ucieczka od lęków, pragnień, marzeń i ambicji. Pewnego dnia spotyka człowieka o innym kolorze skóry, jeszcze bardziej obcego niż on sam – Obcego z definicji. Film buduje portret nie tylko głównego bohatera, ale też współczesnego społeczeństwa, które zwykle wskazuje palcem wszelką inność, odmienność. Co tak naprawdę oznacza spotkanie z Obcym? To pytanie warto zadać tak w wymiarze jednostkowym, jak również w szerszym wymiarze społecznym, szczególnie w czasach narastającego nacjonalizmu i ksenofobii w krajach takich jak Polska.

Szkoła uwodzenia Czesława M.

komedia

reżyseria: Aleksander Dembski

scenariusz: Aleksander Dembski, Monika Franczak

obsada: Czesław Mozil, Anna Smołowik, Jakub Kamieński…

Historia popularnego muzyka, który niespodziewanie porzuca życie warszawskiego celebryty. Czesław M. przypadkiem trafia do Świnoujścia. Poznaje Adama i Zygmunta, byłych stoczniowców, którzy próbują rozkręcić własny biznes. Wspólnie wymyślają plan pozornie doskonały- postanawiają otworzyć pierwszą na Wybrzeżu szkołę uwodzenia dla mężczyzn. Czy dzięki niej w końcu osiągną wymarzony sukces?

Śmierć w SarajewieŚmierć w Sarajewie

dramat

reżyseria: Danis Tanović

scenariusz: Danis Tanović

obsada: Snezana Markovic, Izudin Bajrović, Vedrana Seksan…

Najlepszy w Sarajewie Hotel Europa, 28 czerwca 2014 roku. Rocznica stulecia zamachu, który  doprowadził do I wojny światowej. Dziś również ktoś zginie. Głosy dyplomatów nawołujących do porozumienia między narodami nie dotrą do wszystkich. Nieopłacani od miesięcy pracownicy hotelu planują strajk. Czy uda im się osiągnąć cel? Czy oczekują tylko wypłaty zaległych wynagrodzeń? Jak bardzo Princip z Hotelu Europa podobny jest do Gawriło Principa sprzed stu lat?