Co wydarzyło się w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku wiadomo bardzo dobrze. I wydawać by się mogło, że wszystko już zostało powiedziane. Twórców wystawy Za kurtyną milczenia interesuje, co działo się z pamięcią Poznańskiego Czerwca w PRL-u. Jak w następnych dekadach zapamiętano i upamiętniano te wydarzenia? Co działo się za symboliczną „kurtyną milczenia”, którą władze zamierzały raz na zawsze zaciągnąć nad tym wydarzeniem?

Za kurtyną milczenia - baner

Wystawa Za kurtyną milczenia to opowieść o tym, jak Poznaniacy, a także, w wybranych przypadkach, mieszkańcy innych miast Polski, podejmowali działania na rzecz zachowania pamięci i budowy świadomości Czerwca w latach 1956 – 1989. Ukazuje dobrze znany temat w nieoczywisty sposób, odwołując się do idei interpretacji dziedzictwa, która przyświeca działalności Bramy Poznania.

W ramach wystawy organizowany jest specjalny program edukacyjny, skierowany do młodzieży oraz cykl wydarzeń towarzyszących, zorientowanych na dyskusję o sposobach kreowania lokalnego dziedzictwa i formach zaangażowania społecznego.

Wystawę Za kurtyną milczenia można oglądać w Śluzie Katedralnej do 18 września. Kuratorem jest Piotr Grzelczak, aranżację i projekt graficzny przygotowali Joanna i Marcin Markowscy.