Animator_logo_20168 lipca już po raz dziewiąty Poznań stanie się stolicą światowej animacji. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Podczas każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo czy rzadko prezentowane dzieła pionierów animacji. Animator to także spotkania z twórcami, wystawy, performance, koncerty, warsztaty, wykłady oraz obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką.

Z 918 zgłoszeń z 58 państw i 6 kontynentów komisja selekcyjna w składzie Hanna Margolis, Jerzy Armata i Agnieszka Kozłowska wybrała 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży. Najlepszy obraz  zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza / GRAND PRIX oraz 45 000 złotych. Filmy konkursowe w dwóch kategoriach: pełnego i krótkiego metrażu oceniać będą znawcy animacji z Czech, Polski, Rosji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych.

Zaproszenie do Jury konkursu filmów pełnometrażowych przyjęli: Margaret Parsons (USA), Paweł Sitkiewicz (Polska) i Stanislav Sokolov (Rosja). W gronie obrazów pełnometrażowych znalazła się węgierska opowieść o zemście (Manieggs: Zemsta twardziela, reż. Zoltán Miklósy, Attila Herko), zwariowana historia lekarza, który leczył niepłodność kozimi gonadami (Niezłe jaja!, reż. Penny Lane), film o ucieczce z wyspy dotkniętej katastrofą ekologiczną (Psychonauci, zapomniane dzieci, reż. Alberto Vázquez, Pedro Rivero), południowokoreańska przypowieść o odmienności (Na białej planecie, reż. Bum-wook Hur) oraz polsko-francusko-rosyjska biografia Adama Jacka Winklera, który w czasie inwazji ZSRR na Afganistan chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom (Czarodziejska Góra, reż. Anca Damian).

Konkursowe filmy krótkometrażowe reprezentują wiele technik i krajów. W międzynarodowym konkursie o miano Grand Prix Animatora rywalizować będzie 50 produkcji krótkometrażowych z całego świata, w tym 12 tytułów z Polski, po 5 z Wielkiej Brytanii, USA i Rosji, 3 tytuły reprezentować będą Estonię, po 2 Kanadę i Szwajcarię. W konkursie zobaczymy także obrazy z Danii, Niemiec, Węgier, Singapuru, Indii, Finlandii i Chorwacji oraz 8 międzynarodowych koprodukcji. W Jury filmów krótkometrażowych zasiądą Špela Čadež (Słowenia), Michaela Pavlátová (Czechy) oraz Mateusz Solarz (Polska).

Zwycięzców poznamy 14 lipca podczas Gali zamykającej Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2016.

Autorem plakatu oraz czołówki tegorocznej edycji festiwalu jest uznany na każdym kontynencie, Theodore Ushev – animator, grafik, ilustrator i twórca multimedialny. Urodzony w Bułgarii Theodor Ushev jest autorem wizualizacji oraz animacji płyty i trasy koncertowej In an Island Davida Gilmoura, a jego najsłynniejszy film dla dzieci, to uznany przez krytyków Tzaritza. Podczas zeszłorocznej Gali Animatora twórca otrzymał nagrodę za najlepszy film muzyczny The Sleepwalker. Theodore Ushev mieszka i pracuje w Montrealu.

ANIMATOR 2016 from Estrada Poznańska on Vimeo.