DT Logo poziom wersja alternatywna 800

W sobotnie popołudnie zakończyły się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, które w stolicy Wielkopolski trwały ponad tydzień. Instytucje kultury przygotowały dla poznaniaków liczne atrakcje. Można było zajrzeć za kulisy teatrów, uczestniczyć w warsztatach aktorskich, sprawdzić swoje umiejętności aktorskie na teatralnej scenie, a także wziąć udział w niezwykłej sesji fotograficznej.

Swoje kulisy odsłoniły aż trzy poznańskie teatry – Polski, Animacji oraz Wielki.

Podczas godzinnej Przechadzki w Teatrze Polskim poznaniacy nie tylko odwiedzili garderoby aktorów, rekwizytornię, stanowisko inspicjenta i piwnice, ale również poznali historię Teatru, która rozpoczęła się pod koniec XIX wieku. W roku 1875, kiedy Poznań znajdował się jeszcze pod zaborem niemieckim, grupa mecenasów kultury postanowiła stworzyć teatr. Głównym założeniem fundatorów było stworzenie miejsca, w którym będzie kultywowana polska kultura. Miał to być teatr polski nie tylko z nazwy. Od początku swojego istnienia, repertuar obejmował wyłącznie sztuki grane w języku polskim, a zespół stanowili tylko polscy aktorzy. Ciekawostką jest fakt, iż Teatr Niemiecki znajdował się wówczas w budynku Arkadii, zaledwie kilkanaście metrów od działki, na której powstawał Teatr Polski.

Spotkanie, które odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru umożliwiło zwiedzenie miejsc na co dzień niedostępnych dla widzów. Podczas Przechadzki teatralnej uczestnicy zobaczyli jak wyglądają garderoby aktorów, zajrzeli do teatralnych piwnic, w których kryją się między innymi zapadnie sceniczne oraz stary mechanizm obrotowej sceny. Odkryto także sekrety teatralnego życia. Przewodnik  zdradził, gdzie znajduje się jaskółka, czym jest hamletówka, opowiedział dlaczego elementy scenografii są wysoko zawieszone nad sceną, a także zdradził tajemnicę żelaznej kurtyny.

Spotkanie z przewodnikiem uzupełniła wystawa rekwizytów teatralnych, wśród których znajdowały się plakaty, programy spektakli, projekty kostiumów, sztuczny tort, a także obcięta głowa i wisielec.

001

003

Podobne spotkanie odbyło się także w poznańskiej Operze. Uczestnicy wycieczki za kulisy dowiedzieli się, że żyrandol zawieszony wysoko nad widownią jest zbudowany aż z 350 żarówek i czyści się go raz w roku, po zakończeniu sezonu artystycznego. Podczas spotkania widzowie mogli zajrzeć do garderób, rekwizytorni oraz malarni, która obecnie pełni funkcję sali prób. Zwiedzanie kulis uzupełniły zabawne, choć czasem także tragiczne opowieści o nieprzewidzianych sytuacjach, jakie zdarzają się podczas spektakli. Była więc krótka historia o spadającej kurze w przedstawieniu Krakowiacy i Górale, a także o dwóch znudzonych chłopcach siedzących w pierwszym rzędzie, którzy zaatakowali dyrygenta.

001 mini

002 mini

004 mini

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru nie zabrakło spektakli premierowych. Mój Teatr zaprosił swoich widzów na próbę czytaną spektaklu Związek partnerski, którego premiera odbędzie się 25 kwietnia. Widzowie Teatru Wielkiego mieli okazję uczestniczyć w próbie otwartej opery Nabucco. Z kolei poznański Teatr Muzyczny skupił swoją uwagę  na najmłodszych widzach zapraszając ich na premierę spektaklu operowego Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze. Po spektaklu odbyło się spotkanie z twórcami opery – reżyserem Robertem Drobniuchem, scenografką Anną Chadaj, kompozytorem, a zarazem twórcą libretta Davidem Chesky’m oraz solistami Teatru, którzy cierpliwie odpowiadali na pytania najmłodszych widzów.

Na zakończenie akcji Dotknij Teatru poznaniacy mogli wziąć udział w niezwykłej sesji fotograficznej w kostiumach scenicznych, która odbyła się w Teatrze Muzycznym. Była to wyjątkowa okazja, aby chociaż przez chwilę stać się księżniczką czardasza czy też skrzypkiem na dachu. Dodatkową atrakcją było miejsce sesji – wszystkie fotografie były bowiem wykonywane w pięknej scenerii na teatralnej scenie.

Kolejna okazja, aby naprawdę dotknąć teatru i zajrzeć za kulisy dopiero za rok.