AferimAferim!

Gatunek: dramat historyczny

Produkcja: Czechy / Francja / Bułgaria / Rumunia

Reżyseria: Radu Jude

Obsada: Teodor Corban, Mihai Comănoiu, Toma Cuzin…

Dystrybutor: Aurora Films

Wołoszczyzna, 1835 rok. Dwóch jeźdźców przemierza jałowy krajobraz. To lokalny policjant Constandin i jego syn. Jeden ma na wszystko gotowy aforyzm, drugi prezentuje bardziej kontemplacyjny stosunek do świata. Szukają zbiegłego „cygańskiego niewolnika”, który uciekł pewnemu szlachcicowi i podejrzany jest o kradzież. W podróży spotykają ludzi różnych narodowości i przekonań: Turków i Rosjan, Rumunów i Węgrów, chrześcijan i żydów. Wszyscy pielęgnują uprzedzenia i przesądy przekazywane z pokolenia na pokolenie. I nawet gdy ów zbieg zostaje odnaleziony, przygoda wcale się nie kończy.

Czas niedokończonyCzas niedokończony

Gatunek: dokumentalny

Produkcja: Polska

Reżyseria: Dariusz Gajewski

Obsada: Aleksander Seniuk, Katarzyna Nieckula, Ricardo de Zordo…

Dystrybutor: Kino Świat

Czas niedokończony prezentuje twórczość ks. Jana Twardowskiego – jednego z najwyżej cenionych i ulubionych polskich poetów, uznawanego za autorytet moralny i duchowego przewodnika wielu pokoleń. Film portretuje kolejne osoby, które odnajdują w jego tekstach komentarz do własnego życia i otaczającego ich świata. Jedną z nich jest ks. Aleksander Seniuk – obecny rektor kościoła sióstr Wizytek w Warszawie, wieloletni współpracownik ks. Jana Twardowskiego.

Czerwony pająkCzerwony pająk

Gatunek: thriller

Produkcja: Polska

Reżyseria: Marcin Koszałka

Obsada: Filip Pławiak, Adam Woronowicz, Julia Kijowska…

Dystrybutor: Kino Świat

Karol jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. W ten sposób odkrywa „potrzebę“, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać.

Morderca okazuje się weterynarzem. Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem.

Dobry dinozaurDobry dinozaur

Gatunek: animacja

Produkcja: USA

Reżyseria: Peter Sohn

Obsada:

Dystrybutor: Disney

Co by było, gdyby asteroida, której potężne uderzenie miliony lat temu doprowadziło do zagłady dinozaurów, jednak nie uderzyła w Ziemię? W alternatywnej historii, w której dinozaury nie wymarły, młody Apatozaur Arlo wpada do rzeki i zostaje porwany przez jej nurt. Starając się znaleźć drogę powrotną do domu, zaprzyjaźnia się z małym jaskiniowcem o imieniu Bąbel.

Do utraty tchuDo utraty tchu

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja

Reżyseria: Jean-Luc Godard

Obsada: Jean Seberg, Jean-Paul Belmondo, Daniel Boulanger…

Dystrybutor: Vivarto / Vision

Michel Poiccard to przystojny i zbuntowany młody mężczyzna.W Marsylii kradnie samochód, w schowku którego znajduje broń. To przy jej pomocy zabija policjanta. Udaje się do Paryża. Chłopak zdaje sobie sprawę, że zostało mu mało czasu. Za kilka godzin będzie najbardziej poszukiwanym człowiekiem w kraju. Nie przejmuje się tym jednak. Wciąż najbardziej skupia się na miłości do amerykańskich filmów i na romansie z Amerykanką Patricią, studentką Sorbony. Razem planują uciec do Włoch. Wcześniej Michel chce odebrać pieniądze od swojego dłużnika. Sytuacja komplikuje się, kiedy okazuje się, że dłużnik zniknął, a dziewczyna zachodzi w ciążę. Pozbawiony możliwości ucieczki Michel, czuje się coraz bardziej osaczony.

Do utraty tchu to jeden z najważniejszych filmów francuskiej nowej fali. Reżyser zastosował w nim innowacyjne środki – naturalne plenery, improwizację aktorów, kamerę „z ręki”, dzięki czemu osiągnął wrażenie podglądania rzeczywistości. Jego dzieło zainspirowało dziesiątki filmowców i kompletnie zmieniło sposób myślenia o filmie. Prosta historia wzorowana na amerykańskim kinie noir została opowiedziana w zupełnie nowatorski sposób. Nawet po pięćdziesięciu latach wciąż zachwyca świeżością i oryginalnością.

FranciszekFranciszek

Gatunek: biograficzny

Produkcja: Argentyna / Hiszpania / Włochy

Reżyseria: Beda Docampo Feijóo

Obsada: Darío Grandinetti, Silvia Abascal, Leticia Brédice…

Dystrybutor: FI LEMON Film

Podczas konklawe w 2005 roku młoda, hiszpańska dziennikarka Ana poznaje arcybiskupa Buenos Aires, jezuitę, Jorge Mario Bergoglio. Od tej chwili śledzi jego losy – długą, trudną, często poruszającą do głębi drogę. Relacje Ojca Jorge i dziennikarki przesycone  są tym samym ciepłem, pogodą ducha i mądrością, którą przyszły Papież będzie zadziwiał wiernych.

MakbetMakbet

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja / USA / Wielka Brytania

Reżyseria: Justin Kurzel

Obsada: Michael Fassbender, Marion Cotillard, Paddy Considine…

Dystrybutor: Best Film

Temat drogi do władzy po trupach pozostaje boleśnie aktualny. Walka o wpływy i przywileje potrafi korumpować na masową skalę i niszczyć ludzkie życia. Ekonomiczne zawirowania, o jakich słyszymy na przestrzeni ostatnich kilku lat, sprawiają, że historia Makbeta wybrzmiewa tym donośniej.

– Chcieliśmy podkreślić, że główne postaci funkcjonują w obrębie społeczności – zwraca uwagę producent filmu, Iain Canning. – Mocniej rozwinęliśmy temat rzeczywistości, w której żyją Lady Makbet i jej mąż, chcąc pokazać, że są oni wytworem konkretnego świata, na który także wpływają. Z tym, że odkrywamy ten świat ze znacznie nowocześniejszej filmowej perspektywy.

Krytycy filmowi z całego świata znajdują w obrazie Kurzela liczne odniesienia do współczesnych superprodukcji.

Most szpiegówMost szpiegów

Gatunek: thriller

Produkcja: USA

Reżyseria: Steven Spielberg

Obsada: Tom Hanks, Mark Rylance, Scott Shepherd…

Dystrybutor: Imperial – Cinepix

Thriller szpiegowski, którego akcja rozgrywa się w okresie Zimnej wojny lat 50. XX wieku. Amerykański prawnik zostaje wysłany przez CIA do Związku Radzieckiego, by pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam pilota wojskowego.

Nadejdą lepsze czasyNadejdą lepsze czasy

Gatunek: dokumentalny

Produkcja: Dania / Polska

Reżyseria: Hanna Polak

Obsada: Yula

Dystrybutor: Against Gravity

11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia.

Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Potwierdza to tezę, że życie w kraju Putina nie należy do najłatwiejszych.

Znam kogoś kto cię szukaZnam kogoś, kto cię szuka

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja / Polska

Reżyseria: Julia Kowalski

Obsada: Andrzej Chyra, Liv Henneguier, Artur Steranko…

Dystrybutor: Alter Ego Pictures Sp. z o.o.

Józef przyjeżdża do Francji, aby wyjaśnić sprawy z przeszłości. Zatrzymuje się w domu polskiego imigranta, który mieszka z nastoletnią córką, Rose. Obcy mężczyzna budzi zainteresowanie i zmysły dziewczyny. Fascynacja przeradza się w subtelną przyjaźń, która pociąga za sobą przysługę – Józef szuka porzuconego dawno temu syna, z którym Rose chodzi do szkoły. Pośrednicząc między ojcem a synem, dziewczyna odkrywa nagle, czym jest zakochanie i czego potrzebuje jej dorastające ciało. Pożądanie budzi zazdrość, odrzucenie – gniew. Zaczyna się nowa podróż – do kraju przeszłości, Polski, gdzie każde z nich znajdzie brakujący kawałek swojej życiowej układanki.