Tadeusz_Wozniak23 listopada w Osiedlowym Domu Kultury Pod Lipami wystąpi Tadeusz Woźniak, muzyk, kompozytor, wokalista, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Występował między innymi z zespołami Niebiesko-Czarni, Dzikusy i z grupą Czterech. Najbardziej znany z kariery solowej, jest wykonawcą kultowego utworu Zegarmistrz światła. Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Urodził się 6 marca 1947 roku w Warszawie. Jego debiut sceniczny to występy pod pseudonimem Daniel Dan podczas I Radiowej Giełdy Piosenki wraz z zespołem Dzikusy. Później występował jako gitarzysta z kultową formacją Niebiesko-Czarni. Pierwszych nagrań dokonał dla Polskiego Radia wraz z grupą Czterech.

W 1967 roku zadebiutował jako kompozytor pisząc muzykę do wierszy Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Rok później rozpoczął karierę solową – charakterystyczny styl artysty to melodyjne ballady, które sam pisze i wykonuje, akompaniując sobie na gitarze. Woźniak jest twórcą ponad dwustu piosenek, muzyki do prawie stu inscenizacji w teatrach dramatycznych, filmów animowanych, programów poetyckich i artystycznych. Ścieżka dźwiękowa do wielu przedstawień teatralnych była nagradzana na licznych festiwalach. Były to między innymi Wesele Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii R. Kordzińskiego, Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego w reżyserii A. Witkowskiego czy Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa w adaptacji A. M. Marczewskiego.

Pisał muzykę dla takich artystów jak: Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Bernard Ładysz, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki, Jolanta Majchrzak-Woźniak czy Krzysztof Majchrzak. Ponadto piosenki z jego muzyką wykonywała słynna węgierska grupa rocka progresywnego Locomotive GT.

Jego najpopularniejszym nagraniem jest nagrodzone na festiwalu w Opolu nagranie Zegarmistrz światła. Ponadto wśród najbardziej znanych przebojów artysty należy wyróżnić Smak i zapach pomarańczy, Hej Hanno czy To będzie syn.

Jego najnowsza płyta Ballady Polskie, zawiera zestaw nagrań z poezją Słowackiego, Mickiewicza, Kasprowicza, Ujejskiego, Leśmiana i Zmorskiego. Nie jest to tylko i wyłącznie zestaw lektur szkolnych – muzyka Woźniaka ilustruje w przepiękny sposób tekst, doskonale go uzupełniając. Jest także elementem samoistnym. Mogłaby doskonale funkcjonować bez tekstu. Autor sięga na płycie po klasyczną formę ballady, traktując ją jako mini-dramat, opowieść epicką i liryczne wyzwanie.