GrandaB0_podstawowy_violetTrzynaście kryminalnych pisarskich umysłów, rzesza profesjonalistów, na co dzień zajmujących się rozwiązywaniem zagadek, a do tego teatr, muzyka i filmy – 9 października w Hali Głównej dawnego Dworca PKP rozpocznie się pierwszy Poznański Festiwal Kryminałów Granda. Przez trzy kolejne dni miłośnicy zbrodni będą rozmawiać, przedstawiać i bawić się tym, co oferuje świat kryminałów.

Nowy punkt programu na kulturalnej mapie Poznania ma na celu zebranie pod jednym dachem miłośników kryminału, jego twórców oraz wydawców. Festiwal Granda, jak przystało na prawdziwy kryminał, powstał z zazdrości i fascynacji. Z zazdrości, że inne miasta mają już literackie festiwale, a przecież Poznań także na taki zasługuje, i z fascynacji światem kryminałów.

Wśród gości Festiwalu znaleźli się znani twórcy polskiej literatury: Katarzyna Bonda, Marcin Wroński, Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska, Piotr Bojarski, Robert Ziółkowski, Gaja Grzegorzewska i Olga Rudnicka, Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz oraz Bohdan Głębocki, a także zawodowy profiler, technicy kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej oraz poznańskich uniwersytetów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem kryminalnych łamigłówek i obcowaniem ze skomplikowaną psychologią świata zbrodni.

W wyjątkowych przestrzeniach dawnego Dworca Głównego PKP odbywać się będą spotkania, warsztaty oraz projekcje filmów i spektakl teatralny. Festiwal rozpocznie się zbrodnią, czyli przygotowaną specjalnie na tę okazję grą miejską. Przez trzy dni uczestnicy wydarzenia będą mogli sprawdzić swoje opanowanie na wariografie, zobaczą, jak zabezpiecza się miejsce zbrodni i zbiera odciski palców. Dorośli będą mogli zwiedzić wyjątkową wystawę, na której będzie można poznać metody identyfikacji człowieka, a dzieci pobawić się w małych detektywów lub wziąć udział w warsztatach muzycznych, podczas których zobaczą, jak za pomocą dźwięków budować tajemniczą filmową atmosferę.

Wyjątkowym elementem Grandy będą Stacje Sensacje – rozmieszczone w dobrze znanych poznaniakom miejscach, punkty spotkań, zabaw i warsztatów zagospodarowane przez partnerów Festiwalu.

Współorganizatorem Poznańskiego Festiwalu Kryminałów Granda jest Miasto Poznań.

Szczegółowy program Festiwalu Granda jest dostępny tutaj