Anatomia złaAnatomia zła

Gatunek: thriller

Produkcja: Polska

Reżyseria: Jacek Bromski

Obsada: Krzysztof Stroiński, Marcin Kowalczyk, Michalina Olszańska…

Dystrybutor: Kino Świat

Płatny zabójca o pseudonimie „Lulek” zostaje warunkowo zwolniony z więzienia. Wkrótce potem prokurator, który kilka lat wcześniej doprowadził do jego aresztowania, składa mu propozycję nie do odrzucenia. W zamian za duże pieniądze, wymazanie kartoteki i możliwość dyskretnego opuszczenia kraju, „Lulek” ma zlikwidować komendanta Centralnego Biura Śledczego. Zabójca angażuje do pomocy Staszka, wydalonego z armii snajpera, który został kozłem ofiarnym nieudanej misji w Afganistanie. Podając się za oficera kontrwywiadu, „Lulek” wmawia mężczyźnie, że został wybrany do zadania specjalnego i jeśli je wykona, dostanie szansę na powrót do wojska. W trakcie przygotowań do zamachu Staszek zaczyna nabierać podejrzeń co do prawdziwych intencji „Lulka”. Tymczasem zleceniodawcy naciskają na przyspieszenie akcji. Rozpoczyna się śmiertelne odliczanie.

Czy naprawdę wierzyszCzy naprawdę wierzysz?

Gatunek: dramat

Produkcja: USA

Reżyseria: Jon Gunn

Obsada: Mira Sorvino, Sean Astin, Alexa PenaVega…

Dystrybutor: Kino Świat

Czy człowiek potrafi żyć bez wiary? Czy życie bez niej ma w ogóle sens? To pytania, przed którymi – w swoim najnowszym filmie – postawili bohaterów twórcy znanego z polskich ekranów Bóg nie umarł. Dwanaście różnych postaw życiowych, dwanaście całkowicie odmiennych charakterów, których drogi niespodziewanie krzyżują się. Każdy z bohaterów – często wbrew swoim przekonaniom – odkryje moc Chrystusowego krzyża. Punktem wyjścia do opowiedzenia historii staje się przypadkowe spotkanie ulicznego kaznodziei z proboszczem lokalnej parafii. Uświadamia ono temu drugiemu, jak ważne w prawdziwej wierze – obok szczerej modlitwy – jest działanie w imię dobra.

EverestEverest

Gatunek: thriller

Produkcja: Islandia / USA / Wielka Brytania

Reżyseria: Baltasar Kormákur

Obsada: Jason Clarke, Josh Brolin, John Hawkes…

Dystrybutor: United International Pictures Sp z o.o.

Spektakularny thriller akcji oparty na jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest. Wszystko działo się w maju 1996 roku, kiedy jednego dnia w śniegach Mount Everestu zginęło 15 wspinaczy. Film opowiada historię grupy ośmiorga himalaistów, którzy pod przewodnictwem Roba Halla próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Walka ze śmiertelnym zimnem, nawałnicami śnieżnymi, walka o tlen i przetrwanie. Everest to film o granicach ludzkiej wytrzymałości – fizycznej i psychicznej.

Głos SokurowaGłos Sokurowa

Gatunek: biograficzny

Produkcja: Finlandia / Niemcy / Estonia

Reżyseria: Leena Kilpeläinen

Obsada: Aleksander Sokurow

Dystrybutor: Bomba Film Sp. z o.o.

Aleksandr  Sokurow to człowiek – instytucja współczesnej kinematografii rosyjskiej. Od początku swej przygody z filmem – niepokorny, mający swoje zdanie nie tylko w kwestiach związanych ze sztuką filmową. Jego szerokie spojrzenie na pracę filmowca, zataczające kręgi filozoficzne i społeczne, historyczne i polityczne jest przedmiotem dokumentalnego eseju Kilpeläinen. Niegdyś Sokurow był solą w oku komunistów, dziś otwarcie krytykuje Władimira Putina. Jak twierdzi – Rosja za 20 lat będzie zupełnie inna. Choć jeszcze nie wiadomo jaka. Głosu Sokurowa warto posłuchać – jak zresztą każdego, który jest tak zreflektowany i analityczny, szczery i prawdziwie mądry, wyważony i do gruntu humanistyczny.

Klub WłóczykijówKlub Włóczykijów

Gatunek: przygodowy

Produkcja: Polska

Reżyseria: Tomasz Szafrański

Obsada: Bogdan Kalus, Tomasz Karolak, Wojciech Mecwaldowski…

Dystrybutor: Forum Film Poland Sp. z o.o.

Kornel i Maks spędzają wakacje przed ekranem komputera i nie myślą o powrocie do nudnego realu. Wszystko zmienia nagła wizyta czarnej owcy rodziny, wuja Dionizego. Nieobliczalny krewny wciąga chłopców do prawdziwego świata, pełnego nieoczekiwanych wydarzeń i niezwykłych postaci. Pod ich przewodnictwem Klub włóczykijów wyrusza w podróż, której celem jest odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez pradziadka Kornela. Sprawy komplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli bandyci – Dr Kadryll i jego niezdarny pomocnik, Wieńczysław Nieszczególny. Rozpoczyna się pełen komicznych pomyłek i zaskakujących zwrotów akcji, wyścig z czasem. Taka przygoda zdarza się raz w życiu.

MłodośćMłodość

Gatunek: dramat

Produkcja: Francja / Szwajcaria / Wielka Brytania / Włochy

Reżyseria: Paolo Sorrentino

Obsada: Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz…

Dystrybutor: Gutek Film

Paolo Sorrentino przedstawia olśniewającą wizualnie, pełną emocji i błyskotliwego humoru opowieść o gościach luksusowego hotelu u podnóża Alp. Wybitny kompozytor otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta chce dowiedzieć się dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny, od której wszystko ją różni. Słynny reżyser szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor, znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

Więzień labiryntuWięzień labiryntu: Próby ognia

Gatunek: sci-fi

Produkcja: USA

Reżyseria: Wes Ball

Obsada: Dylan O’Brien, Ki Hong Lee, Kaya Scodelario…

Dystrybutor: Imperial – Cinepix

Ekranizacja drugiego tomu bestsellerowej trylogii fantastycznej Jamesa Dashnera. Labirynt był tylko początkiem, a na bohaterów czeka jeszcze więcej niespodzianek, pułapek i mylnych tropów. Thomas był pewien, że ucieczka z labiryntu będzie oznaczała wolność dla niego i pozostałych Streferów. Tajemnicza organizacja Dreszcz nie zakończyła jednak swych niesamowitych eksperymentów. Rozpoczyna się Faza Druga. Czas na próby ognia. Streferzy mają dwa tygodnie, aby przejść przez Pogorzelisko – najbardziej spaloną część świata, pustynię, na której na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo. Jakby tego było mało, pojawiło się nowe zagrożenie – inna grupa, której przetrwanie zależy od unicestwienia Streferów. Nowi są zdeterminowani, aby przetrwać. Dlatego wciąż nie można przestać uciekać – chyba, że chce się być więźniem do końca życia.