plakat A4 Malta Festival Poznań 2014 małyMotywem przewodnim tegorocznej edycji Malta Festivalu jest idiom Ameryka Łacińska. Mestizos / Mieszańcy. Kuratorem idiomu został Rodrigo García, jeden z najbardziej oryginalnych i odważnych twórców współczesnego teatru. García w swojej twórczości w bardzo osobisty i zaangażowany sposób poddaje ostrej diagnozie kapitalizm, wyzysk i globalne reguły rządzące światem. Postrzega go jako miejsce podporządkowane żądzy zysku usprawiedliwiającego przemoc, niesprawiedliwość i sankcjonującego metafizyczna pustkę, w której godzimy się żyć.

Wybór kuratora nie jest przypadkowy. W Idiomie Ameryka Łacińska. Mestizos / Mieszańcy Organizatorzy zadają pytania nie tylko o przyszłość roli politycznej, gospodarczej i kulturowej tego regionu na globalnej mapie świata, ale także odczytują w nich wspólne dla doświadczenia współczesnego obywatela Europy i Ameryki Łacińskiej sprawy – znaczenie historii w świadomości kolektywnej i osobistej, zmieniającą się definicję wolności, strategie sprzeciwu wobec wyzysku, alienacji i unifikacji. Wreszcie chcą zbliżyć się do doświadczenia codzienności Ameryki Łacińskiej.

Malta Festival Poznań to nie tylko współczesny teatr, ale również muzyka. 29 czerwca w Starej Gazowni wystąpi Damon Albarn. Artysta zaśpiewa utwory z długo wyczekiwanego, solowego i najbardziej osobistego w jego karierze albumu Everyday Robots.

Występy na żywo Damona Albarna wywołują ekstatyczny entuzjazm tłumów. Wokalista był już wielokrotnie nagradzany, w tym nagrodą Grammy i pięciokrotnie BRIT Awards, a na całym świecie łącznie sprzedał ponad 30 milionów płyt. Jego eklektyczny styl kompozycji i wnikliwe teksty sprawiają, że został okrzyknięty jednym z najciekawszych i najbardziej wpływowych muzyków w Wielkiej Brytanii.

Wraz z Grahamem Coxonem, Dave’em Rowntreem i Alexem Jamesem stworzył zespół Blur, który w latach 90. zdobył sławę dzięki albumom Parklife i The Great Escape oraz przebojom: Girls & Boys, Country House czy Song 2. W 2012 roku Blur skomponował dwie nowe piosenki, Under the Westway i The Puritan, aby zagrać je na ogromnym i błyskawicznie wyprzedanym koncercie w londyńskim Hyde Parku na zamknięcie Letnich Igrzysk Olimpijskich.

W roku 2000 Damon Albarn i Jamie Hewlett wymyślili najpopularniejszą na świecie wirtualną grupę Gorillaz. Jej członkami są rysunkowe postacie 2D, Russel, Murdoc i gitarzysta Noodle. Dzięki połączeniu rocka, rapu i popu zespół osiągnął spektakularny sukces, a pozycja Albarna, jako nieprzewidywalnego muzyka umiejętnie żonglującego gatunkami i stylami, została potwierdzona.

źródło: materiały Organizatora

Powiązane artykuły

Festiwalowy codziennik

1. Damon Albarn na festiwalu w Poznaniu (21,5,2014)

2. Mieszańcy na Malta Festival Poznań (26,5,2014)

3. Generator Malta w Poznaniu (28,5,2017)

4. Teatr na Malta Festival Poznań (04,6,2014)

5. Kontrowersyjny Rodrigo García na Malta Festival Poznań (04,6,2014)

6. Taniec na Malta Festival Poznań (06,6,2014)

7. Dziady w Teatrze Nowym (06,6,2014)

8. Malta Festival Poznań muzycznie (07,6,2014)

9. Filmowo na Festiwalu Malta (08,6,2014)

10. Cenzura w teatrze (20,6,2014)