Jesienią w dwóch ukraińskich miastach: Lwowie i Kijowie odbędzie się piąta edycja międzynarodowego festiwalu Art Meetings. Ideą, jaka przyśweica wydarzeniu jest zbliżenie Europy Wschodniej i Zachodniej na gruncie kultury i sztuki. Art Meetings 2015 realizowany jest w partnerstwie z dwoma prestiżowymi wydarzeniami na Ukrainie: Book Forum odbywającym się we Lwowie oraz Kongresem Kultura dla Partnerstwa Wschodniego.

Art meetings logo

– Łączy nas optymizm, ciekawość świata, wytrwałość i chęć tworzenia. Art Meetings jest spotkaniem ludzi z Polski, Ukrainy, Węgier, Słowacji, Czech i Niemiec, ale nie brakuje przedstawicieli innych krajów – mówi Asia Piasecka, pomysłodawczyni Festiwalu.

W programie imprezy znajdują się koncerty i warsztaty prowadzone przez najbardziej uznanych artystów z kręgów muzyki improwizowanej i jazzu. Głównym punktem programu będzie występ szwedzkiej grupy eksperymentalnej, Fire! Ponadto na festiwalowej scenie zagrają Soren Knudsen (DK), Piotr Damasiewicz (PL), William Soovik (SE), Andre Roligheten (NO), duet Miro Tóth (SK) & Petr Vrba (CZ), a także Igor Boxx (PL), Cezary Duchnowski (PL), Andrzej Bauer (PL)i Piotr Damasiewicz (PL). Ten ostatni wystąpi w ramach projektu dotyczącego muzykalności ludzkiego ciała – Trans-fuzja. Program Art. Meetings 2015 uzupełniają: grupa Małe Instrumenty, zespół Elements w składzie: William Soovik (SE), Maciej Garbowski (PL), Piotr Damasiewicz (PL). Nie zabraknie również artystów z kręgów muzyki elektronicznej: Syny (PL), Johna Lake’a (PL), We Will Fail (PL), Piotra Kurka (PL), Czarnego Latawca (PL) oraz Gaap Kvlt (PL).

Kuratorami programu artystycznego są cenieni artyści, kompozytor i aktywista Piotr Damasiewicz oraz muzyk, producent i designer Wojciech Kucharczyk.

– Chciałbym pokazać to, co według mnie, dzieje się najciekawszego na scenie polskiej muzyki przygodowej. Przekrój przez różne stylistyki, podejścia. Odmienne wizje, bez żadnych granic – mówi Kucharczyk, kurator sceny kijowskiej.

W programie Festiwalu, oprócz koncertów, swoje miejsce znalazły także działania towarzyszące, w tym, kierowane do dzieci oraz nauczycieli, warsztaty Samoróbka. Z koeli wrocławska grupa Małe Instrumenty uczyć będzie samodzielnego wykonywania instrumentów muzycznych. Odbędą się również warsztaty improwizacji, adresowane do muzyków, chcących rozwijać swoje umiejętności w zakresie improwizacji dźwiękowej.

Skąd pomysł, aby Festiwal odbywał się w dwóch odległych od siebie miastach?

– Kijów i Lwów to miasta o różnym charakterze i temperamencie. Kijów jest dynamiczny, szybki, skupiony na przyszłości i wymianie informacji. Lwów jest delikatniejszy, spokojniejszy, nostalgiczny ale i bardziej dociekliwy. Tak też budujemy nasze wydarzenia –  tłumaczy Asia Piasecka.

Art Meetings Festival 2015 odbywa się będzie we wrześniu we Lwowie, a w listopadzie zagości w Kijowie.