TRANSATLANTYK_FESTIVAL_2015_-_plakat_internetW Poznaniu rozpoczęła się 5. jubileuszowa edycja Transatlantyk Festival. Autorski projekt Jana A.P. Kaczmarka to Festiwal idei, artystyczna platforma do rozmów o najważniejszych problemach i wyzwaniach współczesnego świata. Od samego początku jego filarami są znakomite filmy, najlepsza muzyka oraz inspirujące wydarzenia edukacyjne. Osiem festiwalowych dni to ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych, przygotowane wspólnie z Berlinale Kino Kulinarne, jedyna w Polsce Łóżkoteka z Kinem Łóżkowym, Mobilne Kino Škody, unikalne konkursy dla młodych kompozytorów, interesujące Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania, SUPERB Evening Gala Otwarcia, Gala Zamknięcia oraz Klub Festiwalowy.

Międzynarodowa publiczność obejrzała do tej pory łącznie 600 filmów na ponad 1000 pokazach kinowych i plenerowych. Przygotowano dla niej prawie 300 godzin warsztatów i prelekcji oraz zaproszono blisko 500 wybitnych twórców z Polski i zagranicy. Transatlantyk Festival 2015 ma stać się miejscem łączącym – poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę oraz inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi.

Osiem festiwalowych dni rozpocznie w tym roku uroczysta SUPERB Evening Gala Otwarcia, która odbędzie się już dzisiaj w Auli UAM. Tym razem świętujemy nie tylko 5. jubileuszową edycję festiwalu, ale także 120 lat kinematografii i marki ŠKODA. Galę poprowadzi Marcin Prokop, a pod dyrekcją Moniki Wolińskiej zagra Transatlantyk Symphony Orchestra. Publiczność usłyszy po raz pierwszy w Polsce koncertowe wykonanie utworu Jana A.P. Kaczmarka – Interlude. W trakcie koncertu zostanie także złożony hołd Jamesowi Hornerowi, tragicznie zmarłemu kompozytorowi muzyki filmowej, zdobywcy Oscara® i twórcy ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów.

Program filmowy to najmocniejsza strona Festiwalu, ciesząca się ogromną popularnością wśród jego uczestników. Poznańskie kina – Multikino 51, Kino Muza, Nowe Kino Pałacowe oraz Kino Rialto – zapraszają na pokazy ponad 100 filmów w kilkunastu sekcjach tematycznych: Panorama, DOCS, Niezależni, Sacrum, EKO, Konfrontacje, Sezon, Oscary® 2015, Sport, Retrospektywa, Dziecięcy Klub Filmowy, Kino Trzeciego Wieku, Kino Klasy B i inne szaleństwa, Pokazy Specjalne oraz Kino Kulinarne. Podczas tegorocznego Festiwalu w Poznaniu odbędzie się także kilkadziesiąt pokazów plenerowych, przygotowanych w ramach Kina Łóżkowego na Placu Wolności oraz Mobilnego Kina Škody.

Największym hitem jubileuszowej edycji będzie zdobywca Złotej Palmy w Cannes, Dheepan – poruszająca historia bojownika Tamilskich Tygrysów, zmuszonego do ucieczki z rodzinnej Sri Lanki i zamieszkania we Francji. Pokaz filmu w Poznaniu będzie pierwszym w Europie po Festiwalu w Cannes. Swoją polską premierę będą miały również tak wybitne obrazy jak: Slow West czy najnowszy film Guy’a Ritchie’ego, Kryptonim U.N.C.L.E.. Oprócz tego na Transatlantyku widzowie zobaczą nagrodzonego w Cannes Syna Szawła i Moją matkę oraz 45 lat z brawurowymi rolami Charlotte Rampling i Toma Courtenay’a.

W trakcie tegorocznego Festiwalu po raz piąty zagości w Poznaniu Kino Kulinarne. Od 9 do 13 sierpnia na festiwalową publiczność będzie czekać pięć wyjątkowych, połączonych z kolacjami, seansów filmowych. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało przygotowane dzięki współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Berlinie. Kuratorem berlińskiego i poznańskiego programu jest Thomas Struck. Na projekcje filmowe organizatorzy zapraszają widzów na do Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek. Kolacje, serwowane przez najlepszych w Polsce szefów kuchni, odbędą się w restauracji Concordia Taste.

Festiwalowe wydarzenia zwieńczy Gala Zamknięcia, która odbędzie się 14 sierpnia w Auli UAM. Podczas uroczystości, transmitowanej na żywo w NINATECE oraz retransmitowanej w TVP Kultura, przyznana zostanie nagroda publiczności dla najlepszego filmu festiwalu – Transatlantyk Audience Award. W trakcie Gali zostaną także ogłoszeni zwycięzcy konkursów dla młodych kompozytorów: Transatlantyk Instant Composition Contest 2015 oraz Transatlantyk Film Music Competition 2015. Część koncertową wieczoru wypełnią muzyczne interpretacje utworów największych kompozytorów XX wieku w wykonaniu laureatów tegorocznych Paszportów Polityki – zespołu Kwadrofonik, oraz występ Aleksandra Dębicza, laureata pierwszej nagrody w konkursie natychmiastowej kompozycji w 2013 roku, który zagra utwory ze swojej debiutanckiej płyty.