Wanda Chotomska dzieciomWanda Chotomska to najpopularniejsza pisarka i poetka dla dzieci. W swoim dorobku ma ponad dwieście książek i tysiąc wierszy skierowanych do najmłodszych czytelników. Jest również autorką słuchowisk radiowych i kultowej dobranocki, Jacek i Agatka. Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazał się właśnie zbiór wybranych opowieści i wierszy, które autorka napisała specjalnie dla dzieci.

Wanda Chotomska dzieciom to zbiór tekstów wśród których są wiersze, fraszki i opowiadania, pochodzące z różnych okresów twórczości pisarki. Całość została podzielona na kilka części tematycznych. I tak czytelnik odnajdzie tutaj teksty poświęcone zwierzętom, ptakom, różnym porom roku, instrumentom muzycznym, tradycyjnym tańcom polskim. Wiersze dopełniają limeryki, teksty kabaretowe oraz piosenki, spopularyzowane przez harcerski zespół tańca i śpiewu „Gawęda”. Jest też wzruszające opowiadanie o Drzewie z czerwonym żaglem, które mimo upływu czasu wciąż pozostaje niezwykle aktualne. Opowieść o przyjaźni, dziecięcych zabawach i marzeniach, w tle z dbałością o przyrodę wydaje się być nawet bardziej aktualne dzisiaj niż w chwili powstania.

Ponadczasowość to zresztą cecha charakteryzująca teksty Wandy Chotomskiej, która pisała o tym, co ją otacza – o przedmiotach, zjawiskach przyrody, naturze. Nie jeden mały czytelnik poznawał świat poprzez wiersze i krótkie opowiadania tej właśnie autorki.

Barwna książka zachwyca czytelnika nie tylko twórczością pisarki, ale również barwnymi obrazkami Artura Gulewicza – absolwenta łódzkiej Akademii sztuk Pięknych, który od ponad dwunastu lat zajmuje się projektowaniem oraz ilustrowaniem książek. W swoich ilustracjach łączy pastele z akwarelami i zdjęciami, co daje nieograniczone możliwości ozdabiania opowieści. W tym przypadku doskonale zobrazował wiersze, opowiadania, limeryki i piosenki autorstwa najpopularniejszej pisarki dla dzieci.

Zbiór tekstów bogato zdobiony ilustracjami i wydany w sztywnej oprawie jest doskonałym prezentem dla najmłodszych czytelników.