Teatr Na WolnymMiasto Poznań drugi rok z rzędu zaprasza mieszkańców do udziału w wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się latem na Wolnym Dziedzińcu. W sierpniu Na Dziedzińcu UMP dominował będzie teatr. Między 17 a 26 sierpnia na dziedzińcu zaprezentowanych zostanie łącznie 13 przedstawień. Swoje spektakle pokażą teatry z całej Polski, w tym również te poznańskie.

Program teatralny zainauguruje 17 sierpnia  przedstawienie Kolacja dla głupca Wrocławskiego Teatru Komedia, gdzie w roli tytułowej wystąpi Mirosław Kropielnicki. Kameralny spektakl Kafka/Schulz: objawienia i herezje, nawiązujący estetyką do twórczości wybitnych pisarzy XX wieku,  zaprezentuje Teatr Wielki w Poznaniu. Na Wolny powróci Och-Teatr, którego spektakle poznaniacy mogli oglądać na dziedzińcu ubiegłego lata. Tym razem pokaże monolog One Mąż Show znanego i lubianego Szymona Majewskiego, który na przykładzie swojego małżeństwa opowie o kłopotach i radościach współczesnego związku, relacji kobieta-mężczyzna, mąż-żona. Powróci także Krystyna Janda, którą zobaczymy w spektaklu muzycznym Piosenki z Teatru. Nie zabraknie przebojów takich jak: Wariatka czy Na zakręcie ze słowami Agnieszki Osieckiej. Więcej piosenek z tekstami poetki usłyszymy w recitalu Julii Rybakowskiej Osiecka. Byle nie o miłości przygotowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu. Utworów Leonarda Cohena w wykonaniu Renaty Przemyk będzie można natomiast posłuchać w spektaklu Teatru Starego z Lublina Boogie Street. Do stolicy Wielkopolski zawita też Teatr Kamienica z przedstawieniem Kolacja na cztery ręce, w którym do stołu, a właściwie do fortepianu zasiądzie dwóch wielkich kompozytorów XVIII wieku – Jerzy Fryderyk Haendel i Jan Sebastian Bach. Widzowie obejrzą także komedię Mayday Teatru Muzycznego w Poznaniu i spektakl Żniwa Polskiego Teatru Tańca.

– Druga edycja festiwalu Teatr na Wolnym zapowiada się fantastycznie. Bardzo się cieszę, że w tym roku widzowie zobaczą również poznańskie teatry, w tym oczywiście Teatr Muzyczny w Poznaniu. To będzie prawdziwa uczta teatralna, której nie można przegapić – zapewnia Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, który odpowiada za program teatralny #NAWOLNYM.

Wydarzeniem zamykającym projekt Na Wolnym będzie potańcówka, która odbędzie się w sobotę 26 sierpnia o godzinie 22.00. Wcześniej tego dnia, o 16.00, poznaniacy będą mogli podziwiać efekty warsztatów tanecznych Dancing Fairplayce Poznań organizowanych przez Ewę Wycichowską.