TRIO LÓPEZ  PETRAKIS  CHEMIRANINiewiarygodnie, ale najbardziej roztańczony i rozśpiewany festiwal Poznania obchodzi swoje dziesiąte urodziny! Jubileusz to dobry moment na podsumowanie, refleksję, ale również na zaproszenie do stolicy Wielkopolski wyjątkowych, znanych z wcześniejszych występów, artystów. I mimo braku dotacji z MKiDN – co wydarzyło się po raz pierwszy w 10-letniej historii Ethno Portu – program tegorocznej edycji jest bardzo bogaty i jak zawsze, różnorodny.

Przez dekadę na wszystkich scenach Festiwalu wystąpiło około 120 zespołów i solistów przybyłych do Poznania z bliskich i odległych zakątków świata, prezentując ogromną różnorodność tradycyjnej muzyki afrykańskiej, fenomen sufickiego nurtu Islamu, dalekowschodnie dźwięki Korei i Chin, południowoamerykańskie rytmy cumbii, rumby i salsy, specyficzny północnoamerykański sposób podejścia do muzyki etnicznej, a także bogactwo europejskiej tradycji kulturowej, począwszy od flamenco i fado, poprzez muzykę celtycką i bałkańską, po wschodnioeuropejską ekspresję i skandynawską szamańską magię.

Wyjątkowy charakter tego Festiwalu buduje przede wszystkim jego atmosfera tworzona przez wierną, świadomą i wymagającą publiczność. Właśnie z myślą o niej, Organizator – Centrum Kultury Zamek w Poznaniu prezentuje kolejne zjawiska obecne na scenie world music, starając się każdego roku poszerzać spektrum tradycji kulturowych. Jak podkreśla Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek, Ethno Port od samego początku swojego istnienia pokazywał, że wszystkie kultury są równe, a wszyscy mieszkańcy ziemi mają równe prawo do korzystania ze świata.

Z okazji jubileuszowej edycji, która odbędzie się w dniach 8-11 czerwca, do Poznania powróci kilku artystów, których niezapomniane koncerty tworzą historię i wyjątkowy charakter Ethno Portu. Obok ich występów pojawią się także nowi wykonawcy, którzy w stolicy Wielkopolski wystąpią po raz pierwszy.

10. edycja Ethno Port to 16 koncertów artystów z takich zakątków świata jak: Węgry, Norwegia, Mali, Czechy, Ukraina, Maroko, Kolumbia, Indie czy Rumunia. Cały Festiwal otworzy koncert w wykonaniu Tria: Efrén López, Stelios Petrakis i Bijan Chemirani. We wspólnym projekcie muzycy odkrywają początki kultury muzycznej Europy i Bliskiego Wschodu, niesłyszalny dotychczas wspólny mianownik. Idą zresztą dalej, docierają do pierwotnego dla człowieka ruchu smętnej kołysanki, filozoficznej pieśni, pulsującego tańca korowodowego. A wszystko to za sprawą niezwykłej wrażliwości i dźwięków niecodziennych instrumentów. Tych wyjątkowych instrumentalistów będzie można posłuchać już w czwartek, 8 czerwca o godzinie 19:00 w Sali Wielkiej CK Zamek.

Podczas czterodniowego święta miłośników world music odbędą się warsztaty muzyczne, potańcówka, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz połączone z projekcjami filmowymi spotkania, próbujące ułatwić zrozumienie istotnych wyzwań współczesności. Od kilku lat tematem przewodnim Festiwalu jest refleksja nad pełną uprzedzeń i lęków narracją wobec migrantów i uchodźców. Tym razem spróbujemy opowiedzieć o sytuacji w rejonach świata, w których głód, przemoc i wyzysk skłaniają ludzi do podjęcia niezwykle ryzykownej decyzji o porzuceniu rodzinnych stron. Partnerem tegorocznej edycji Ethno Portu jest między innymi Polska Akcja Humanitarna, a w programie festiwalu jest również spotkanie z Janiną Ochojską (10 czerwca, godz. 13:00, Kino Pałacowe).

Ethno Port to już od kilku lat festiwal interdyscyplinarny. Obok koncertów, ważne miejsce zajmuje również film, literatura, a nawet fotografia. W tym roku zostaną pokazane takie obrazy jak: dokument Nadejdą lepsze czasy, film muzyczny Kapelmistrze, Fuck for Forest w reżyserii Michała Marczaka czy Złota klatka.

Ważną publicznością festiwalu są najmłodsi uczestnicy, dla których powstaje specjalny program zatytułowany Małe Ethno. W tym roku obejmie on warsztaty budowy instrumentów recyklingowych, warsztaty plastyczne Cuda wianki, opowieści z różnych stron świata które zaprezentuje Szymon Góralczyk oraz spektakl Było nie było, czyli baśń polsko-romska, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 w Poznaniu.

Oczywiście w programie nie zabraknie Potańcówki z Domem Tańca Poznań oraz imprez w klubie festiwalowym, które poprowadzą znani DJ-e.