Poznań Poetów - banerPoznań Poetów w tym roku odbędzie się już po raz ósmy, lecz jak zawsze nieco inaczej. Postara się przedstawić poezję polską i po części światową z jej najlepszej, lub przynajmniej najciekawszej, strony. Będą gwiazdy świecące od dziesięcioleci lub zupełnie świeżo – Piotr Sommer, Adam Wiedemann, Edward Pasewicz, Ewa Lipska, Barbara Klicka, Dominika Dymińska, a przede wszystkim – Krystyna Miłobędzka.

W przeddzień swoich 85. urodzin Wielka Poetka Krystyna Miłobędzka przeczyta swoje dawne i nowe wiersze. Towarzyszyć jej będzie wybitny muzyk, Wacław Zimpel. A więc zapowiada się naprawdę niezwykły wieczór.

Na festiwalu będą również gwiazdy z zagranicy – Yoko Tawada z Japonii, pisząca również po niemiecku, znana w Europie i Ameryce oraz Janos Hay, charyzmatyczny pisarz węgierski, czarodziej na scenie. Oboje byli już tłumaczeni na polski. Będą też poeci i poetki młodszego pokolenia, utalentowani, odkrywczy, wyraziści – Joanna Mueller, Aneta Kamińska, Kamila Janiak, Piotr Macierzyński, Filip Zawada, Marcin Orliński i Marcin Ostrychacz.

Będzie sesja na temat poezji Aleksandra Wata i dyskusja o nieznanych wierszach Rafała Wojaczka, studenckie seminarium interpretacyjne, lekcje w szkołach, czytanie dla dzieci, słowem – dużo powodów do nauki i dyskusji. I muzyki będzie wyjątkowo dużo. Będzie towarzyszyła poetom, czasami – jak się okaże – poetom i kompozytorom w jednej osobie, ozdobi galę wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej, czasami pojawi się w zaskakujących formach jak chociażby podczas dyskoteki poetyckiej, w trakcie wieczoru poświęconego Dylanowi i Cohenowi, w cyklu filmów o bitnikach.

I jeszcze będą konkursy – najpoważniejsze, jak ten im. Klemensa Janickiego, i adresowane do młodych, jak konkurs pt. Sztuka Kochania Wiersza, czy finał ogólnopolskiej ligi slamerskiej. I wreszcie nieomal na koniec powróci do nas Zbigniew Herbert. Starsi pamiętają ‒ był tutaj w 1984 roku, a teraz przemówi znowu.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny tutaj