Anna Karenina13 maja zapraszamy na premierę baletu Anna Karenina Rodiona Szczedrina. Choreografię do spektaklu przygotował Tomasz Kajdański, zaś Orkiestrę Teatru Wielkiego w Poznaniu poprowadzi Katarzyna Tomala. 

Lew Tołstoj stworzył przekonujący i głęboko psychologiczny portret kobiety tęskniącej za namiętnością w społeczeństwie uregulowanym przez konwenanse. Jego powieść doczekała się wielu adaptacji, a w rolę Kareniny wcielały się najwybitniejsze aktorki, z Gretą Garbo i Sophie Marceau na czele. Jeden z najbardziej uznanych rosyjskich kompozytorów dwudziestego wieku, Rodion Szczedrin, stworzył baletową wersję tego literackiego bestselera. Napisana z wielkim rozmachem partytura odzwierciedla bogactwo emocjonalnych i psychologicznych półtonów uczuć i namiętności bohaterów. Choreografia poznańskiej inscenizacji spoczywa w rękach szefa baletu Teatru Wielkiego, Tomasza Kajdańskiego, wyspecjalizowanego w pracy aktorskiej z tancerzami, jak również łączeniu klasycznej i współczesnej szkoły ruchu.

W roli tytułowej wystąpi Daria Sukhorukova. Artystka urodzona w Sankt Petersburgu od razu po studiach otrzymała posadę w Teatrze Mariinsky. W sezonie 2007/2008 dołączyła do Bayerische Staatsballett jako pierwsza solistka, natomiast w sezonie 2010/2011 została primabaleriną w tym zespole. W poznańskiej odsłonie Anny Kareniny wystąpią również: Andrzej Płatek (Aleksiej Karenin), Mateusz Sierant (Aleksiej Wroński), Diana Cristescu (Katarzyna Lewina „Kitty”), Taras Szczerbań (Konstanty Lewin) oraz duet wokalny – Monika Mych-Nowicka i Piotr Friebe. Towarzyszyć im będą soliści, koryfeje oraz zespół baletowy Teatru Wielkiego w Poznaniu, orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej – Lipczyńskiej w Poznaniu.

Premierowy spektakl Anna Karenina zostanie wystawiony 13 maja o godzinie 19:00.