MEDIA_A1_2017.01.16_PLAKAT_Skowronski_Ale to bedzie zabawaAle to będzie zabawa… to tytuł koncertu pamięci Wojciecha Skowrońskiego w 15 rocznicę śmierci artysty, który odbędzie się 16 stycznia 2017 o godzinie 20:00 w poznańskim klubie Blue Note.

Wojciech Skowroński to artysta kojarzony z Poznaniem, podobnie jak Anna Jantar, Adrianna Rusowicz, Halina Żytkowiak i wielu innych artystów. Skomponował takie  przeboje jak: Ale to będzie zabawa, Ludzie coś mi tutaj nie gra, Blues to zawsze blues jest, Ja to się cieszę byle czym, Cały świat jaśnieje, Fortepian i ja, Lecz głupiego życia żal i wiele innych, które przeszły do kanonów jazzu, bluesa, boogie czy rock ‚n’rolla.

Starsze pokolenie pamięta Skowrońskiego występującego z zespołami: Storyville Jazz Band (1962), Czerwono-Czarni (po wyróżnieniu na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1963r.), Bardowie (1966-67), Drumlersi (1968), Hubertusy (1968), Nowi Polanie (1968), Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego (1969) oraz Blues Trio (1969-72), Blues & Rock (1972-78), Trio Wojciecha Skowrońskiego (1984-86) czy Woytek Band (1986-1990). Współpracował z wieloma autorami tekstów, także z poznańskimi jak: Jadwiga Helena Urbanowicz, Piotr Moszyński czy Andrzej Sobczak.

Występował na festiwalach Jazz Jamboree, Lubelskie Spotkania Wokalistów Jazzowych, Jazz nad Odrą czy KFPP w Opolu oraz w programach telewizyjnych – 360 stopni wokół Estrady Poznańskiej 1975, koncertach realizowanych przez TVP w 1986 roku. Brał udział w największych trasach Dinozaurów Polskiego Rocka po Polsce, w tym także w koncercie, który odbył się w Sopocie  pod nazwą Old Rock Meeting.

Zarejestrował tylko cztery pełne płyty, ale znalazło się na nich wiele niezapomnianych przebojów. Koncertował w Polsce i za granicami naszego kraju. Zmarł wieczorem  17.01.2002 roku.

18 stycznia rano z mediów docierały już dwie złe wiadomości… Drugą była śmierć Heleny Majdaniec. Był to moment, w którym jakby „coś” się skończyło, ale nie do końca i słusznie. Czas pokazał, że muzyka Skowrońskiego do dzisiaj gości w wielu muzycznych płytotekach oraz zachowało się wiele archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych z udziałem Jego zespołów, które pozostawiły na zawsze ślad w naszej historii.

Rodzina, przyjaciele Wojtka ze sceny, fani spotykali się podczas organizowanych koncertów pamięci Wojtka, aby pielęgnować pamięć o Jego dokonaniach. Koncerty odbyły się między innymi w poznańskich klubach Od Nowa czy Blue Note, który to kontynuuje tę tradycję do dzisiaj, wspierając wydarzenie po raz kolejny raz. W koncertach tych wystąpili przyjaciele z zespołów Blues & Rock, Woytek Band, Blues Trio, Bardowie, Grupa ABC Andrzeja Nebeskiego.

16 stycznia 2017 roku, w przeddzień 15 rocznicy śmierci Artysty, w wyjątkowym koncercie piosenki Wojciecha Skowrońskiego przypomną: Ewelina Rajchel i Piotr Kałużny, Mechagodzilla i Śledziuha oraz Michał Cholewiński. Na scenie wystąpią także Agnieszka Śmigielska i Gracjan Wajchman, Krystyna Dera, Anna Girdziejewska i Piotr Przybylski,  Marzena Scholz – Urszula Lidwin – Alina Pszczółkowska Trio oraz Włodzimierz Janowski. Wykonawcom towarzyszyć będzie poznański zespół Seven Express, który tworzą Eugeniusz Cołta, Magdalena Marciniak i Małgorzata Urbacka, Piotr Jurkiewicz, Sławomir Falczyński, Zenon Strzałkowski i Marek Wojciechowski. Gościnnie zagrają Joanna Zielecka, Andrzej Laskowski i Marek Dewicki.

Podczas koncertu nie zabraknie także „kartki z kalendarza” czyli przypomnienia kilku ważnych faktów z zawodowego życia pianisty. Po oficjalnej części programu zapraszamy na wyjątkowe jam session. Koncert poprowadzą kultowy poznański dziennikarz muzyczny Mariusz Kwaśniewski i Piotr Przybylski. Podobnie jak przed pięciu laty, finałem koncertu będzie wspólne odśpiewanie utworu Ale to będzie zabawa – wielkiego przeboju niezapomnianego artysty, z tekstem poznańskiego autora, Andrzeja Sobczaka. Scenę ozdobi fotografia Wojciecha Skowrońskiego autorstwa Janusza Nowackiego, która wykorzystana została do pierwszego pełnego albumu Blues & Rock z 1973 roku.

Koncert pamięci Wojtka Skowrońskiego rozpocznie się o godzinie 20:00. Wstęp wolny.