Sputnik - logoJuż 18 stycznia w Kinie Pałacowym w Poznaniu wyląduje Sputnik nad Polską. Będzie to już dziewiąta replika festiwalu filmów rosyjskich, który co roku prezentuje najnowsze i najbardziej znaczące dzieła rosyjskiej kinematografii. Festiwal potrwa do 24 stycznia.

Program Festiwalu

18.01., g. 18.30 – Frankofonia, reż. Aleksandr Sokurow, 2015

Dwoje ludzi, których los połączył w Paryżu w latach okupacji Francji przez faszystowskie Niemcy: Francuz Jacques Jaujard, dyrektor Luwru i Franz Graf Wolff Metternich przedstawiciel administracji wojskowej na okupowanym terenie. Pokonany i zwycięzca. Formalnie przeciwnicy zostają sojusznikami, którzy jednoczą swoje wysiłki, aby wśród ruin Europy uratować cenne zbiory muzealne, dzieła sztuki będące światowym dziedzictwem kultury.

19.01., g. 19.15 – Dureń, reż. Jurij Bykow, 2014

Jest to film o prostym hydrauliku, który będąc uczciwym człowiekiem, walczy z bezwzględną machiną urzędniczą. Ceną jest życie 800 mieszkańców starego hotelu robotniczego, któremu grozi zawalenie.

20.01., g. 19 – Norweg, reż. Alona Zwancowa, 2015

Jak grom z jasnego nieba spada na głowę moskwianina Kiriłłowa stanowisko kierownika firmy cleaningowej, która całkowicie składa się z migrantek-Azjatek. Sytuację komplikuje fakt, ze Kiriłłow planuje przeprowadzić się na stałe do Norwegii i czeka na swoją norweską narzeczoną, która ma go odwiedzić w Moskwie. Przyszła zona Kiriłłowa to typowa Europejka, bezwarunkowo wierząca w zasady wolności i tolerancji. Jest przerażony na samą myśl o tym, że jego narzeczona mogłaby dowiedzieć się o wyzysku „kobiet ze Wschodu”, dlatego stara się jak może, żeby ukryć przed nią fakt istnienia „haremu”…

21.01., g. 19  – 14+, reż. Andriej Zajcew, 2015

Błyskotliwie i zabawnie opowiedziana historia pierwszej młodzieńczej, a właściwie dziecięcej miłości, która rozkwita na obrzeżach wielkiej metropolii, wśród betonowych bloków i zatłoczonych ulic. Współcześni Romeo i Julia, uwikłani w sieci wirtualnych kontaktów, lajków i selfie, próbują po omacku znaleźć drogę ku sobie, pokonując liczne przeszkody. Jednak najtrudniejsze do pokonania okazują się ich własne kompleksy i strach przed odrzuceniem.

22.01., g. 19  – Klasa specjalna, reż. Iwan I. Twierdowskij, 2014

Autor błyskotliwej krótkometrażówki „Pieski haj”, prezentowanej w zeszłym roku na Sputniku, tym razem przedstawi swój pełnometrażowy debiut „Klasa specjalna”. Zaledwie 25-letni reżyser podjął się bardzo trudnej tematyki funkcjonowania niepełnosprawnych dzieci w warunkach szkolnych. Klasy specjalne są w Rosji formą edukacji szkolnej przeznaczoną dla uczniów „specjalnej troski”. Osobna klasa i korytarz, specjalny program nauczania, a także odizolowanie od rówieśników – wszystko to potęguje problemy wieku dorastania i wypacza objawy normalności. Główna bohaterka, która trafiła do tego swoistego getta, jest dla pozostałych promykiem nadziei na wyrwanie się z zaklętego kręgu. Niestety, spędzony w klasie czas bezlitośnie skoryguje jej marzenia o przyjaźni i miłości…

23.01.,g. 18.30  – Udar słoneczny, reż. Nikita Michałkow, 2014

Na motywach dziennika Przeklęte dni i opowiadania Udar słoneczny Iwana Bunina. Feeryczna opowieść o gwałtownej i niespodziewanej miłości. Zaledwie jedna namiętna noc spędzona z nieznajomą jest dla głównego bohatera początkiem miłosnego obłędu. Ten „udar słoneczny” nie mija nawet w dni straszliwej zagłady Imperium Rosyjskiego.

24.01., g. 18.30 – Pionierzy marzyciele, reż. Natalia Kudriaszowa, 2015

Pionierzy marzyciele to słodko-gorzka wędrówka do źródeł własnej tożsamości, kompleksów i marzeń. Film dedykowany jest całemu pokoleniu dzisiejszych trzydziestoparolatków, którzy dorastali u zmierzchu socjalistycznego imperium, wierząc w ideały Lenina i marząc o wielkich czynach. Każdy z bohaterów filmu w dzieciństwie chciał być jak Wielcy Pionierzy – wzór do naśladowania dla wszystkich radzieckich dzieci oraz jedno z najskuteczniejszych narzędzi propagandy socjalistycznej. Każdy z nich w dorosłym życiu przekonał się, że bohaterstwo wymaga poświęceń większych, niż mogłoby się wydawać.