KwartetKwartet to jedna z tych sztuk, w której świetni aktorzy próbują̨ odpowiedzieć na pytania fundamentalne: o istotę teatru, bycia aktorem i istotę̨ sztuki w ogóle. Ale niekoturnowo, lecz poprzez zabawę̨. Na scenie czterech fantastycznych aktorów – Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski, Jan Peszek, Tomasz Karolak gwarantują niezapomniane emocje.

Jest to możliwe, bo tekst i sytuacja dramatyczna to tylko partytura, którą zawsze można zagrać inaczej, błyskotliwej, zabawniej. Aktorzy zawsze zostawiają̨ sobie duży margines wolności na improwizację czy zabawę z publicznością. Dlatego każdego wieczoru spektakl jest inny. Aktorzy łowią̨ sensy w grze wolnej wyobraźni. Żartują̨, przekomarzają̨ się̨, prowokują̨ scenicznych partnerów – zaskakując ich oraz widownię.

Cały smak tkwi w tym, iż tekst i zarysowana sytuacja dramatyczna są zaledwie partyturą dla improwizujących artystów. Tekst Bogusława Schaeffera ma bowiem to do siebie, że można go ciąć i przestawiać do woli, i dzieje się to bez uszczerbku dla całości. Na tym polega geniusz twórcy, który buduje swoje dzieło z samodzielnych części, dając ogromną swobodę aktorowi i przez to czyni go współautorem. Atutem spektaklu jest atmosfera „półprywatności”, zmienność́ konwencji, zaskakujące widza niespodzianki. Co wieczór gwarantują inne widowisko. To wspaniały, inteligentny, dowcipny teatr, jakiego wciąż w Polsce mało.

Spektakl Kwartet Teatru Imka zostanie wystawiony 20 października w Sali Ziemi MTP w Poznaniu. Początek o godzinie 18:00 i 20:30.