TRANSATLANTYK_FESTIVAL_2015_-_plakat_internetPonad 250 tysięcy uczestników, 589 filmów, w tym aż 230 pokazywanych w Polsce premierowo, prawie 500 gości prowadzących spotkania, Master Classes i niemal 275 godzin warsztatów. Tak wyglądają cztery edycje Festiwalu Transatlantyk Poznań w liczbach. Jaki będzie tegoroczny Festiwal, który rozpocznie się już 07 sierpnia i potrwa przez osiem dni?

Transatlantyk Festival Poznań jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się festiwalem nowej generacji w środkowej Europie, szeroko komentowanym w krajowych i zagranicznych mediach. Kilkudziesięciotysięcznej publiczności w każdym wieku już od 4 lat zapewnia kontakt ze znakomitym światowym kinem i muzyką, legendarnymi i młodymi twórcami z Polski i zagranicy oraz wybitnymi przedstawicielami wszystkich zawodów filmowych i muzycznych. Olbrzymią popularnością podczas Festiwalu cieszą się prestiżowe konkursy kompozytorskie, debaty wybitnych umysłów oraz szeroko pojęta edukacja. Transatlantyk od samego początku jest festiwalem idei – otwartym, odważnym i glokalnym.

Transatlantyk Festival 2015 ma stać się miejscem łączącym – poprzez ambitne obrazy, najlepszą muzykę i inspirujące wydarzenia edukacyjne – wszystkie pokolenia, ponad podziałami politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi. Organizatorzy zapraszają w tym roku do udziału w kilkuset wydarzeniach zaplanowanych w ramach czterech filarów imprezy: Filmu, Muzyki, Edukacji i Inspiracji.

– 5 lat temu stworzyliśmy na kulturalnej mapie Polski nową jakość – rozpoznawalny także poza granicami kraju festiwal idei. Używając siły filmu i muzyki inspirujemy Polaków do dyskusji na ważne tematy społeczne i polityczne. Rosnąca z roku na rok popularność naszej imprezy pokazała, że jedno wydarzenie kulturalne może łączyć osoby w różnym wieku. Zderzać w sposób pozytywny młodość z doświadczeniem, potrzebę zmian z zastanym porządkiem, obrazy prezentujące konflikty, dramaty, ale także zwyczajne życie jednostek i całych narodów z wyobrażeniem, jakie o współczesnym świecie mają mieszkańcy naszego kraju. W tym jubileuszowym roku jeszcze silniej chcemy podkreślić, jak ważna jest tolerancja i budowanie porozumienia ponad podziałami, z szacunkiem dla drugiego człowieka i jego poglądów. Poprzez najlepsze na świecie filmy, muzykę, warsztaty, prelekcje i spotkania z wybitnymi umysłami naszej epoki udowodnimy, że konflikty – społeczne, religijne czy polityczne – nastawione jedynie na negację z pewnością nie rozwiążą problemów współczesnego świata – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Festiwalu.

Joe_Pantoliano_Transatlantyk_Festival_2015Podczas 5. jubileuszowej edycji Transatlantyk tradycyjnie zagości między innymi w samym sercu Poznania – na Placu Wolności, a Transatlantyk: Mobilne Kino Škody ponownie odwiedzi kilkadziesiąt miast w Wielkopolsce. Kontynuowane będą mentorskie spotkania z utytułowanymi gośćmi Festiwalu, takie jak: Coffee with… czy Talking Piano, które odniosły olbrzymi sukces w ubiegłym roku. Nie zabraknie także cieszących się olbrzymią popularnością Kina Łóżkowego i Kina Kulinarnego.

Na jubileuszową 5. edycję festiwalu organizatorzy zaprosili wybitnych artystów – aktorów, reżyserów, kompozytorów, scenarzystów i scenografów. Swój udział potwierdził już jeden z najlepszych współczesnych aktorów charakterystycznych – Joe Pantoliano. Znany publiczności na całym świecie z takich filmów i seriali jak Matrix, Rodzina Soprano, Ścigany, Imperium Słońca czy obu części Bad Boys. Zagrał w blisko 170 obrazach kinowych, telewizyjnych oraz sztukach teatralnych. W swojej karierze zawodowej pracował z plejadą reżyserskich sław, w tym ze Stevenem Spielbergiem, Christopherem Nolanem, Richardem Donnerem czy rodzeństwem Wachowskich. W 2003 roku Pantoliano wyreżyserował swój pierwszy film – Just Like Mona, do którego sam napisał scenariusz.

Kolejną gwiazdą tegorocznego Festiwalu będzie najsłynniejsza na świecie kobieta android – Sean Young. Rola w kultowym Łowcy androidów Ridleya Scotta z 1982 roku otworzyła 23-letniej wówczas artystce drogę do wielkiej hollywoodzkiej kariery. Young wystąpiła w takich filmach jak Diuna Davida Lyncha, Wall Street Olivera Stone’a czy Alicja Woody’ego Allena. Była także seksowną porucznik w Ace Venturze. Psim detektywie, gdzie partnerowała Jimowi Carrey’owi. Na pierwszym planie pojawiła się także w dwóch niezwykle popularnych filmach końca lat 80. – obyczajowych Kuzynach Joela Schumachera oraz thrillerze Bez wyjścia Rogera Donaldsona, gdzie zagrała u boku Kevina Costnera i Gene’a Hackmana.

Na festiwalowym zielonym dywanie pojawią się w tym roku także inne niezwykłe kobiety: japońska reżyserka, producentka i scenarzystka Hisako Matsui, amerykańska producentka Mary Jane Skalski oraz dwie Polki – producentka oscarowej Idy Ewa Puszczyńska i znana przed wszystkim ze znakomitych dokumentów reżyserka i scenarzystka Karolina Bielawska. Swój udział w tegorocznej edycji potwierdził także reżyser Disco Polo Maciej Bochniak oraz jeden z najwybitniejszych polskich umysłów – prawnik, pisarz, wykładowca i działacz społeczny, Wiktor Osiatyński. W Poznaniu pojawią się również: dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni Michał Oleszczyk oraz w kategorii debiutów: amerykańskie reżyserki Kathleen Davison i Ana Davis oraz dokumentalistki  Inga Hajdarowicz i Anna Bednarczyk.

Autorem plakatu 5. edycji Festiwalu jest Paweł Król, mieszkający w Londynie 40-letni artysta-grafik. Jego praca zwyciężyła w otwartym konkursie, na który nadesłano ponad 100 prac z całej Europy. Motyw umieszczony na tegorocznym plakacie ma, według autora, symbolizować różnorodność, z jaką kojarzy się idea Festiwalu. Różnorodność rozumiana jako spotkanie osobowości, tematów, zdarzeń, przedmiotów, ludzi i zachowań, czyli tego, co charakteryzuje festiwalowe wydarzenia artystyczne i kulturalne.