IMG_7726W Poznaniu trwa 20. edycja Biennale Sztuki dla Dziecka. hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest Ocean Muzyki. W trakcie festiwalu odbędzie się blisko 300 wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży. Bogaty program Biennale obejmuje koncerty, spektakle, warsztaty, seanse filmowe i wystawy interaktywne.

Wnętrza Centrum Kultury Zamek w Poznaniu skrywają aż trzy wielowymiarowe wystawy. W przedsionku Sali Kominkowej dzieci mogą oglądać ukryty instrument – rzeźbę, która swoim kształtem nawiązuje do fortepianu, ale jej forma przypomina również fale oceanu. Dotykając poszczególnych elementów uczestnicy interaktywnej wystawy uruchamiają dźwięki wydobywające się w wnętrza nietypowej rzeźby. Są to zarówno klasyczne dźwięki kojarzące się z fortepianem, jak również bardziej intrygujące i zagadkowe. Autor poszczególnych fragmentów muzycznych, jarek Kordaczuk, wykorzystał struny instrumentu uderzając je i pocierając różnymi przedmiotami. Tajemnicze dźwięki powstały na skutek uderzania w pudło rezonansowe, pedały, czy stalową ramę instrumentu. Muzyczna rzeźba pozwala na odkrywanie wyjątkowych elementów i wykorzystywanie ich do tworzenia własnych kompozycji. W oceanicznym fortepianie ukryte są również trzy krótkie kompozycje Kordaczuka.

Tuż obok, w Sali Kominkowej znajduje się Fonomapa – instalacja multimedialna, w której ukryta jest dźwiękowa mapa Poznania. Uczestnicy wystawy mogą odkrywać niemal niezliczoną ilość dźwięków, którymi żyje miasto i tworzyć z nich własne kompozycje. Narzędzie daje dzieciom ogromne możliwości nakładania na siebie odgłosów poszczególnych dzielnic Poznania i tworzenia z nich dłuższych sekwencji. Zaletą Fonomapy jest nauka aktywnego słuchania i rozpoznawania poszczególnych dźwięków. Twórcami instalacji, której podstawą jest 55-calowy panel dotykowy są Szymon Kaliski i Patryk Lichota.

Na Wyspie Nowych Wyzwań, która powstała w trzech zamkowych salach, najmłodsi uczestnicy Biennale mogą stać się twórcami muzyki. Koncepcja interaktywnej i wykorzystującej nowe media wystawy, opera się na zacieraniu granicy pomiędzy artystą a odbiorcą. Na wystawie Gramy! prezentowanych jest kilka instalacji, w tym muzyczna hulajnoga, która składa się z pasów czarnej wykładziny, na którą uczestnicy przyklejają kolorowe paski. Następnie przemieszczając się na specjalnej, muzycznej hulajnodze, wydobywają z wykładziny dźwięki, tworząc autorską kompozycję. Rytm jest uzależniony od odległości pomiędzy poszczególnymi paskami, a tempo od szybkości jazdy. W skład wystawy Gramy! wchodzi także gra Fortepian Szymon, instalacja Zaśpiewaj instrument oraz muzyczny dywan o nazwie Melodyjki Przytulanki.

20. Biennale Sztuki dla Dziecka zakończą się niedzielnym festynem w Parku Mickiewicza oraz koncertami na Dziedzińcu Różanym CK Zamek w Poznaniu.