plakat_pastrana_wwwPastrana, lalkowo-aktorski spektakl dla dorosłych to swoisty, rozśpiewany wodewil upiorności. Freak show i makabreska, które – jak sto pięćdziesiąt lat temu – mają poruszyć widza i kazać mu się zastanowić nad granicami tego, co normalne. Przestawienie jest efektem wspólnej pracy młodych twórców, którzy w swoich poszukiwaniach dotkną tematów niełatwych i niewygodnych, pragnąc opowiedzieć o nich w nieprzeciętny sposób. W piątek, 05 czerwca w Teatrze Animacji w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu Maliny Prześlugi, w reżyserii Marii Żynel.

Julia Pastrana – najbrzydsza kobieta świata, kobieta z brodą, człowiek małpa – to tylko wybrane epitety, jakimi była określana. Dzisiaj, choroba, z którą musiała się zmierzyć, ma już swoją ładnie brzmiącą nazwę: hipertrichoza.

Julia urodziła się w 1834 roku i natychmiast została oddana do sierocińca. Była oczytana, niezwykle kobieca, znała kilka języków, śpiewała jak anioł, tańczyła jak diabeł, występowała w przedstawieniach, konwersowała z publicznością. Przez większość życia podróżowała z objazdowym monstruarium, -cyrkiem dziwadeł, z którego została wykupiona przez Teodora Lenta. Potem, już jako osobisty impresario, Lent obwoził ją jako gwiazdę i kuriozum medyczne po europejskich salonach. Naukowcy okrzyknęli ją niezwykłą hybrydą, stworzeniem istniejącym pomiędzy gatunkiem ludzkim a zwierzęciem.

W międzyczasie Lent ożenił się z nią, mieli razem dziecko, które zmarło niedługo po urodzeniu, a najbrzydsza kobieta świata kilka dni po nim. Jej mąż wypchał oboje i już jako elegancko ubrane mumie w szklanych gablotach obwoził po świecie. Sam podobno pod koniec życia oszalał. Pogrzeb Julii miał miejsce dopiero 153 lata po jej śmierci, 12 lutego 2013 roku. O Pastranie napisano dziesiątki prac naukowych, kilka dzieł literackich, jeden poemat, a teraz także sztukę teatralną.

Premiera Pastrany w piątek o godzinie 19:00 w Teatrze Animacji w Poznaniu.