Przeglad_Nowego_Kina_Francuskiego_2015_plakatOstatnie dni w Kinie Muza stały pod znakiem filmów francuskich. Spośród wielu produkcji znad Sekwany wybrano osiem, które w ostatnich kilku latach pojawiły się w kinach. Te różne obrazy łączy jedno – wszystkie są adaptacjami: książek, komiksów i sztuk teatralnych.

Markiza Angelika, nowa adaptacja znanych, lubianych i wspominanych z łezką w oku, książek o przygodach pięknej i dzielnej Angeliki to typowy film płaszcza i szpady. Półtorej godziny wielkiej miłości młodej, pięknej kobiety do starszego, szpetnego mężczyzny oraz wielka intryga, która ma zakończyć ich szczęście na zawsze. Widzowie bawili się dobrze, wielokrotnie wybuchając śmiechem na widok absurdalnych scen walk, ale i zaciskając pięści obserwując potyczki i zmagania Angeliki z niesprawiedliwymi władcami.

Francuski minister zatrzymał nas na dłuższą chwilę w klimacie politycznym. Adaptacja komiksu Kroniki dyplomatyczne jest delikatną satyrą na absurdy pracy w ministerstwie. Bohater, Arthur Vlamnick, zostaje zatrudniony do pisania przemówień Ministra Spraw Zagranicznych. Zaczyna zmagać się ze śmiesznymi wymogami pracodawcy – spędza godziny na szukaniu odpowiedniego papieru, dobrze zakreślających zakreślaczy Stabilo z odpowiednią końcówką, a przede wszystkim na poprawianiu przemówień, które nigdy nie są wystarczająco dobre i zawsze mają złą strukturę.

Lulu to czterdziestoletnia kobieta – żona i matka trójki dzieci, spędzająca całe życie w domu. Pewnego dnia postanawia jednak podjąć pracę i w  tym celu wyjeżdża do innego miasta. Kiedy rozmowa nie przebiega pomyślnie postanawia na parę dni „uciec” od rodziny i prozy życia. Za ostatnie pieniądze wynajmuj pokój w hotelu i zaczyna spacerować po okolicy. Podczas kilkudniowej wycieczki spotyka na swojej drodze bardzo różnych od siebie ludzi –  byłego więźnia, którego nadopiekuńczy bracia obserwują i śledzą przez cały czas, młodą kelnerkę, nad którą szefowa znęca się psychicznie, a także samotną staruszkę, prześladowaną przez duchy przeszłości. Historie i relacje, które powstają pomiędzy Lulu i napotkanymi obcymi ludźmi sprawiają, że kobieta odnajduje to, czego jej przez całe życie brakowało. Poznaje prawdę o sobie samej, poznaje Prawdę o Lulu.

Największym zaskoczeniem Przeglądu Nowego Kina Francuskiego była dla widzów najnowsza produkcja Francois Ozon’a, Nowa Dziewczyna. Artysta znany z kontrowersyjnych i satyrycznych obrazów dotykających głównie problemu ludzkiej seksualności, nie zawiódł miłośników swojej twórczości. Zbudował także wokół filmu tajemnicę, która dla osób nieznających pierwowzoru literackiego autorstwa Ruth Rendell, wyjaśnia się dopiero po rozpoczęciu seansu. Oglądając zwiastun i czytając opis dystrybutora, widz nie jest w stanie domyślić się, co jest tematem przewodnim tego słodko-gorzkiego obrazu o życiu i godzeniu się z utratą ukochanej osoby.

Przegląd Nowego Kina Francuskiego zaskakiwał poznańską publiczność, nie raz wywołując na widowni salwy śmiechu. Mamy nadzieję, że za rok powróci do Kina Muza z kolejną porcją bardzo dobrych produkcji.

 

Logo Kino Muza portal