Organizowane przez Teatr Polski w Poznaniu Metafory Rzeczywistości to jeden z najważniejszych polskich konkursów dramaturgicznych, którego nadrzędnym celem jest promowanie polskiej dramaturgii.

Metafory_Rzeczywistosci

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Podczas pierwszego z nich autorzy zgłaszają własne, wcześniej niepublikowane i niewystawiane dramaty. Termin nadsyłania utworów upływa 31 maja 2015 roku, a więc do zakończenia pozostało już niewiele czasu. Jury, spośród wszystkich nadesłanych utworów, wybierze trzy dramaty.

Drugim etapem projektu jest przystosowanie wybranych przez Jury tekstów do wymogów sceny. Dla autorów jest to pierwsza okazja do obserwacji, w jaki sposób ich dramaty funkcjonują na scenie i jakimi środkami posługują się reżyserzy i aktorzy, przekładając teksty na język teatru. Ten etap realizowany będzie w dniach 1-6 września. Do udziału w nim zaproszeni zostaną aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu oraz wybrani przez Dyrekcję Teatru reżyserzy.

Etap trzeci polega na zaprezentowaniu dramatów w formie czytań scenicznych w Teatrze Polskim w Poznaniu, co nastąpi 5 i 6 września 2015 roku.

Zakończenie tegorocznych Metafor Rzeczywistości nastąpi 6 września. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu autorzy i reżyserzy wezmą udział w dyskusji, której celem będzie omówienie i analiza efektów pracy artystów. Następnie odbędzie się głosowanie i przyznanie trzech nagród pieniężnych – Nagrody Prezydenta Miasta Poznania (25 000 zł), nagrody dziennikarzy (5 000 zł) oraz nagrody publiczności (5 000 zł). Rozważane jest również przyznanie dodatkowej nagrody przez Stowarzyszenie Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich, które powstało 24 stycznia 2015 roku.

Teatr Polski w Poznaniu zakłada również możliwość skierowania najlepszego tekstu do pełnej realizacji scenicznej. Od pierwszej edycji Metafor Rzeczywistości, która odbyła się w 2008 roku, spośród 12 nagrodzonych dramatów zrealizowano w Teatrze Polskim w Poznaniu 10 prapremier. Były to spektakle: Walizka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Mykwa Piotra Rowickiego, Przyjaciel Radosława Paczochy, Chłopiec malowany Piotra Rowickiego, Śmierć pracownika Michała Kmiecika, Wieczny kwiecień Jarosława Jakubowskiego, Zażynki Anny Wakulik, Kwaśne mleko Maliny Prześlugi, Ene due rike fake Marzeny Matuszak i Oblężenie Piotra Rowickiego.

Ponadto 6 dramatów wystawiono w innych teatrach w Polsce i za granicą. Dramat Zażynki (A Time to Reap) Anny Wakulik w przekładzie Catherine Grosvenor i w reżyserii Caroline Steinbeis w 2013 roku miał swoją premierę w The Royal Court Theatre w Londynie.