PP_2015_m_-_KopiaOrganizowany już po raz 7. Festiwal Poznań Poetów, którego kuratorem jest prof. Piotr Śliwiński, to jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. Festiwal daje możliwość zapoznania się z najbardziej wartościowymi zjawiskami we współczesnej polskiej  i światowej poezji, a także stwarza unikatowe forum dla spotkania środowiska literackiego. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 18-23 maja w Centrum Kultury Zamek.

Festiwal posiada już dość długą tradycję – od 2003 roku odbyło się już sześć edycji, każda co dwa lata. Przez ten czas Poznań Poetów stał się wyrazistym i ważnym wydarzeniem w polskim życiu literackim. Za każdym razem cechuje się dużym rozmachem. Bogaty program wydarzeń, wśród których są spotkania, pokazy filmowe, koncerty oraz dziesiątki zapraszanych gości powoduję, że jest to bardzo ważne i zarazem wyjątkowe wydarzenie w kulturalnym roku kalendarzowym. Obok prezentacji uznanych poetów polskich i zagranicznych, organizatorzy systematycznie poszukują zjawisk nowych, młodych, słabo rozpoznanych, lecz dobrze rokujących na przyszłość. Łączą poezję  z refleksją o poezji, filozofii, antropologii i życiu literackim poprzez szereg takich działań jak seminaria, sesje, wykłady, czy panele krytyczne.

Poznań Poetów usilnie rozwija działalność edukacyjną i popularyzatorską na rzecz literatury i humanistyki – z tego też powodu sam Festiwal jest raczej kulminacją i zwieńczeniem działań rozciągniętych w czasie, niż wydarzeniem osobnym i szybko przemijającym.

Wydarzeniem zapowiadającym tegoroczną edycję Festiwalu będzie finał konkursu literackiego Aurora, który odbędzie się 08 maja w Centrum Kultury Zamek. Konkurs organizowany jest już od pięciu lat, a rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach. Pierwsza dotyczy poezji (wiersz), druga obejmuje osoby piszące krótką prozę. Tegoroczna edycja przyciągnęła 200 osób z różnych regionów Polski, które nadesłały w sumie ponad 300 wierszy oraz 115 szortów.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa Iwona Chmielewska. Prace codzienne, odświętne i szczególnie ważne, którą będzie można oglądać o 18 do 31 maja w zamkowych salach. Dodatkowo, w sobotę, 23 maja o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Iwoną Chmielewską. Artystka tworzy głównie autorskie książki, tzw. picturebooki. Proponuje, by polskim odpowiednikiem tego określenia uczynić „książki obrazowe”. W odniesieniu do jej twórczości mówi się także o poezji wizualnej czy poezji obrazu.

Siódma edycja Festiwalu Poznań Poetów zakończy się spotkaniem konkursowym na wiersz miłosny. Organizatorzy dwa lata temu zakochali się w poetyckich duetach. W powietrzu unosił się wówczas zapach ciepłego, majowego deszczu, a w wierszu zapłonął ogień miłosnych wyznań. Czy i w tym roku będzie się żarzyć w debiutanckiej poezji? Odpowiedź na to pytanie uczestnicy Festiwalu poznają 23 maja, w ostatni dzień trwania Poznania Poetów.