6 stycznia 2014 roku w Sali Ziemi odbyła się poznańska premiera spektaklu Ciotka Karola 3.0 w wykonaniu aktorów Teatru Kwadrat. Michał Lewandowski, Michał Rolnicki i Kamil Kula to aktorzy młodego pokolenia znani pozawarszawskiej publiczności przede wszystkim z ról w serialach telewizyjnych. Okazuje się jednak, że na teatralnej scenie potrafią zaskoczyć swoim warsztatem aktorskim, który trudno zaprezentować na planie serialu.

Szczególne wrażenie wywarł na mnie Michał Lewandowski, który w spektaklu w reżyserii Andrzeja Nejmana musiał nie tylko przenieść się w czasie, ale również zmienić płeć. Jego gra aktorska jest naprawdę oszałamiająca. Sprostał nie tylko oczekiwaniom reżysera – dyrektora Teatru Kwadrat, ale przede wszystkim rozbawił publiczność do łez. Ciotka Karola – owdowiała multimilionerka, o której względy zabiega aż dwóch mężczyzn w średnim wieku, w wykonaniu Michała na długo pozostanie w pamięci widzów.

Na uznanie zasługują również wspomniani wcześniej Michał Rolnicki i Kamil Kula, wcielający się w role dwóch zakochanych studentów Oxfordu. Jeden z nich, Karol Wykeham, jest jedynym krewnym multimilionerki, która zapowiada swoją wizytę w celu sprawdzenia postępów w nauce swojego bratanka. Wizyta dawno niewidzianej cioteczki jest z jednej strony utrapieniem, z drugiej jednak stanowi wybawienie dla zakochanego kawalera i jego przyjaciela, Jacka. Dzięki obecności starszej damy, próg ich domu mogą przekroczyć przepiękne wybranki ich serc. Niestety, kiedy przyjęcie powitalne z udziałem obu dziewcząt ma się rozpocząć, ciotka nagle odwołuje wizytę. Sytuację może uratować już tylko cud… albo poświęcenie przyjaciela, Babbsa. Trochę z przymusu, a trochę przez przypadek na jeden wieczór zamienia się on w staruszkę, która odziedziczyła po mężu spory majątek. Niestety, żaden z młodych kawalerów nie przewidział, że pieniądze przyciągną grono adoratorów.

Ciotka Karola 3.0 to doskonała komedia, która każdą sceną i niemal każdym dialogiem wywołuje salwy śmiechu na widowni. Publiczność staje się integralną częścią spektaklu – kibicuje młodym i zakochanym kawalerom, ale również nagradza głośnymi brawami niezbyt udaną mistyfikację w wykonaniu Babbsa. Do ostatniej sceny nie wiadomo, czy prawda dotycząca starszej damy nie wyjdzie na jaw. A nawet jeżeli plan zakochanych młodzieńców okaże się nie do końca udany, to czy uda im się wyznać miłość wybrankom swoich serc? Niespodziewanie wieczór komplikuje niespodziewana wizyta dwóch, nieco tajemniczych z początku, kobiet.

W spektaklu występują również: Katarzyna Glinka, Marta Żmuda – Trzebiatowska, Lucyna Malec, Anna Karczmarczyk, Grzegorz Wons, Andrzej Grabarczyk i Cezary Grabarczyk.

Muzykę, towarzyszącą aktorom skomponował Czesław Mozil, który w tajemniczy i zaskakujący dla widza sposób, pojawia się na scenie. Śpiewa, tańczy, a nawet prezentuje całkiem udaną grę aktorską – do czasu, kiedy jeden z bohaterów sztuki nie wyłącza mu prądu.

Gwiazdorska obsada oraz dialogi, które przenoszą XIX-wieczną sztukę do czasów współczesnych okazały się niezawodną receptą na ogromny sukces spektaklu Ciotka Karola 3.0.

 CIO_3422abc_2