basnW połowie listopada 2013 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się nowa powieść Jonasa T. Bengtssona, Baśń. Głównym bohaterem, a jednocześnie narratorem, jest dorastający chłopiec, Peter. Prowadzi on czytelnika przez kolejne wydarzenia swojego życia. I trzeba przyznać, że z każdym miesiącem staje się ono trudniejsze i mniej zrozumiałe. Napięcie rośnie i trudno odgadnąć dokąd zmierza chłopiec.

Wychowywany przez ojca zmuszony jest żyć i myśleć dokładnie tak samo jak on. Ciągłe przeprowadzki, które są wyłącznie ucieczką od otaczającej rzeczywistości, kradzieże w sklepach oraz izolacja przed światem zewnętrznym nie ułatwiają chłopcu dorastania. Ojciec jest jego opiekunem, ale także nauczycielem, przewodnikiem i jedynym prawdziwym przyjacielem.

W wieku dziewięciu lat życie chłopca ulega całkowitej zmianie. W wyniku pewnych, dość tajemniczych wydarzeń, Peter zostaje całkiem sam. Na długie lata traci kontakt z ojcem – jedyną bliską mu osobą, której mógł zaufać. Jego wychowaniem zajmuje się pewna duńska rodzina z bogatej dzielnicy willowej. Czy kilkuletni chłopiec poradzi sobie w zupełnie dla niego obcym świecie? Świecie, w którym codziennie trzeba chodzić do szkoły, a po lekcjach  opiekować się młodszą siostrą? Czy nastoletni Peter będzie umiał porozumieć się ze swoimi rówieśnikami? Czy żyjąc przez dziewięć lat w izolacji będzie umiał oprzeć się pokusom czyhającym na młodego człowieka, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki w dorosłym życiu?

Powieść Bengtssona jest tajemnicza, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskakujących wydarzeń. Sprawy przyziemnie mieszają się tutaj z grozą, sielanka zamienia się w koszmar, a realizm sytuacji przeplata się z abstrakcją.

Bohater jest zmuszony odnaleźć i poznać nie tylko samego siebie, ale również zmierzyć się z tajemniczą przeszłością swojej rodziny. Wyjazd do babci i spotkanie z umierającym dziadkiem, zamiast wyjaśnić rodzinną zagadkę, staje się początkiem kolejnej ucieczki. Czy dorosły już Peter zrozumie, co naprawdę stało się z jego ojcem? Czy kiedykolwiek uwolni się od dręczących go wspomnień z dzieciństwa? Czy kolejny wyjazd, kolejna przeprowadzka i kolejna ucieczka spowodują, że znajdzie swoje miejsce na ziemi? I czy spotkanie z ojcem, po wielu latach rozłąki, pozwoli mu odkryć prawdziwy powód wielokrotnych i nagłych zmian miejsca zamieszkania?

W 2012 roku Baśń była nominowana do nagrody Danish Radio Literature Prize w kategorii Najlepsza powieść roku. W Polsce swoją premierę miała 13 listopada 2013 roku, na kilka miesięcy przez wydaniem jej w Stanach Zjednoczonych.