plakat

Fundacja Kultury Akademickiej w Poznaniu zaprasza na sześć niepowtarzalnych spotkań z poezją i prozą młodego pokolenia. Cykl literacki literuFKA to okazja do poznania autorów bez udziału ekspertów i krytyków literackich. Uczestnicy spotkań, które odbywają się Małym Domu Kultury smakują, krytykują, a nawet wyrzucają literaturę przez okno.

Goście cyklu to autorzy nieszablonowi, często prowokujący słowem – Xawery Stańczyk (poeta nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2014), Dominik Rokosz (mistrz Polski 2014 w slamie poetyckim), a także Bianka Rolando (laureatka Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku).

Organizatorzy literuFKI chcą, wspólnie z poetami i uczestnikami spotkań autorskich, współtworzyć nowy głos literacki, redefiniować i poddawać krytyce zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne. Chcą inicjować kulturę studencką, która obecnie, wbrew powszechnie panującej opinii, przeżywa głęboki regres.

Gościem najbliższego spotkania, które odbędzie się w czwartek, 05 marca będzie Dominik Rokosz, który na poetyckiej scenie  jest obecny od początku wieku. Jest autorem dwóch tomików, choć przyznaje się do półtora i trzech sztuk teatralnych, choć zagrał tylko w jednej. Okazjonalnie Dominik Rokosz zajmuje się również dziennikarstwem i śpiewem. Jest także animatorem sceny slamowej, obecnie na zasłużonej emeryturze, jeśli chodzi o starty w konkursach, ale już niedługo powróci jak Rocky Balboa.

Czwartkowe spotkanie z Dominikiem Rokoszem będzie okazją do wysłuchania interpretacji tekstów w wykonaniu autora, który w ostatnich latach występuje raczej w roli organizatora i konferansjera imprez slamerskich. Uczestnicy spotkania porozmawiają jednak nie tylko o samej literaturze, ale i o jej performatywnej stronie. Wgryzą się w temat przygotowań do slamu i postępowania z tekstami. Zastanowią się nad tym, jak nawiązywać kontakt z publicznością, aby mieć szansę na zwycięstwo.

Drugą częścią wydarzenia będzie turniej z nagrodą pieniężną, w którym rola prowadzącego przypadnie samemu gościowi. Uczestnicy turnieju będą musieli w ciągu każdej trzyminutowej rundy zaprezentować własny tekst. A do kolejnej rundy przejdzie ten, który zdobędzie więcej głosów niż przeciwnik. Autorom nie wolno korzystać z żadnych rekwizytów – ich jedyną bronią będzie słowo. Zwycięzcą zostanie ten, kto najdłużej pozostanie na scenie.

Spotkanie z poetą Dominikiem Rokoszem rozpocznie się o godzinie 19:00 w Małym Domu Kultury Klubu Dragon.