Perełka30 listopada na polskim rynku wydawniczym pojawiła się kolejna powieść Patricka Modiano, laureata literackiej Nagrody Nobla w roku 2014. Le Petit Bijou, czyli Perełka została przetłumaczona na język polski trzynaście lat po swojej oficjalnej premierze. Pisarz, po raz kolejny, sięga w niej do ulotnej pamięci, która od lat go fascynuje. Większość powieści Modiano została poświęcona wspomnieniom, które zestawia z tym, co tutaj i teraz.

Ulotna pamięć, która jednego dnia odkrywa tylko po to, aby w następnej chwili zasłonić lub przeobrazić wspomnienia jest zawsze głównym bohaterem powieści Modiano. W ten nurt powieści o ulotności pamięci doskonale wpisuje się Perełka.

Tytułowa Perełka to pseudonim artystyczny kilkuletniej dziewczynki, której przeznaczeniem jest zostać gwiazdą światowych scen tanecznych. Taką przyszłość wybrała dla niej matka – niespełniona tancerka, której kontuzja kostek zweryfikowała marzenia. Zamiast światowych rewii i bogatego życia, występuje w wątpliwej sławy lokalach Paryża i wynajmuje nieduży pokój w hotelu. Nie mogąc zrealizować własnych marzeń, zmusza córkę do zaspokojenia jej własnych pragnień i ambicji zawodowych.

Po wielu latach młoda kobieta powraca do miejsc swojego dzieciństwa i odkrywa smutne wspomnienia sprzed lat. Samotność, puste mieszkanie, nieobecność matki, a także wujka, który w każdy czwartek odprowadzał ją do szkoły. Przeszłość nie pozwala jej na normalne życie w teraźniejszości. Kariery tanecznej nie zrobiła. Tajemnicze zniknięcie matki i jeszcze bardziej tajemnicza śmierć w odległym Maroku zmusiła małą Perełkę do wyjazdu z Paryża.

Do stolicy powróciła dopiero po kilku latach. Wraz z nią wróciły wspomnienia, które nie pozwalają dziewczynie żyć normalnie. Tym bardziej, że przypadkowo spotkana na stacji metra kobieta w żółtym płaszczu jest do złudzenia podobna do jej matki.

Perełka rozpoczyna wędrówka po dzielnicach Paryża, który pamięta z czasów, kiedy była małą dziewczynką. Wspomnienia z dzieciństwa przeplatają się z teraźniejszością, co jest cechą charakterystyczną powieści Modiano.

Nadzieja, rozczarowanie, strach, smutek i niepewność to uczucia, które wypełniają główną bohaterkę prowadząc ją przez mroczne i mgliste wspomnienia z dzieciństwa. Czy spacer po dzielnicach Paryża, który ma w pamięci, pomoże jej rozwiązać zagadkę tajemniczej kobiety w żółtym płaszczu?