ponad światemPod koniec sierpnia w sklepach pojawiła się ostatnia powieść Paula Bowlesa, Ponad światem. Autor, który w Stanach Zjednoczonych jest niemal ikoną kontrkultury, w Polsce nie należy do najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych pisarzy. Powieść Ponad światem, która w Polsce ma swoją premierę niemal pół wieku po ukazaniu się na rynku amerykańskim, jest ostatnią w jego dorobku literackim.

Z jednej strony twórczość Paula Bowlesa bywa przyrównywana do mrocznych opowiadań Edgara Allana Poe. Z drugiej zaś wydana właśnie powieść nawiązuje do Ulissesa Jamesa Joyce’a. Napisana chłodnym, pozbawionym emocji językiem, balansuje na granicy rzeczywistości i sennego koszmaru. Nastrój grozy, który towarzyszy bohaterom niemal na każdym kroku powoduje, że czytelnik nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się na kolejnej stronie. Losem bohaterów kieruje jakaś niewidzialna ręka, przeznaczenie, którego w żaden sposób nie można oszukać.

Ponad światem to przede wszystkim świetnie napisany, trzymający w napięciu do niemal ostatniego zdania, kryminał. O tym, że nie jest to powieść obyczajowa, a za rogiem czai się na bohaterów  śmierć, czytelnik dowiaduje się w ostatnich rozdziałach książki. Taki zabieg świadczy o mistrzostwie autora w tworzeniu fabuły pełnej napięć i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Kolejne rozdziały zamiast odpowiedzi na postawione wcześniej pytania, przynoszą raczej zwroty akcji i kolejne zagadki. Wszystko wyjaśnia się niemal w ostatnim zdaniu.

Bowles tworzy mroczny świat wypełniony okrucieństwem, paranoją i zmienionym stanem świadomości. Bohaterowie nie są w stanie bronić się przed tym, co przygotowało dla nich przeznaczenie. A wszystkim steruje tak naprawdę jeden człowiek, który jest opętany władzą, pieniędzmi i chęcią posiadania. Posiadania nie tylko dóbr materialnych, ale również, a może przede wszystkim, posiadania czyjegoś losu w swoich rękach.

Akcja powieści toczy się w Ameryce Południowej. Amerykańskie małżeństwo w średnim wieku wyrusza w wakacyjną podróż, podczas której poznają przystojnego młodego człowieka posługującego się nazwiskiem Grove Soto. Nie spodziewają się, że ten inteligentny i czarujący człowiek oraz jego kubańska kochanka, zastawili na Amerykanów pułapkę. Z czasem bliska znajomość przeradza się w obłęd, a rodząca się przyjaźń zostaje zastąpiona przez chęć zemsty.

Powieść Bowlesa, oparta na dość prostej fabule została napisana w taki sposób, że czytelnik pragnie jak najszybciej rozwiązać tajemnicę i sens postępowania młodego pana Soto. Co jest głównym motywem jego działania i jaki cel pragnie osiągnąć? Czy jest człowiekiem, który kocha, czy może nienawidzi? Pragnie wolności, czy uzależnienia? I do czego są mu potrzebni podróżujący po Ameryce Południowej, państwo Slade? Odpowiedź na wszystkie pytania czytelnik odnajduje na ostatnich stronach powieści, która budując coraz większe napięcie sprawia, że od Ponad światem naprawdę trudno jest się oderwać.