Bogowie plakat10 października na ekrany polskich kin wszedł najnowszy film Łukasza Palkowskiego, Bogowie. Dramat biograficzny został doceniony przez Jury, dziennikarzy oraz publiczność podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie w 2014 roku zdobył aż pięć statuetek Złotego Lwa. Nagrodzono nie tylko reżysera, scenarzystę (Krzysztofa Raka) i scenografa (Wojciecha Żogałę), ale również odtwórcę głównej roli, Tomasza Kota.

Film Palkowskiego opowiada historię najbardziej rozpoznawalnego polskiego kardiochirurga, profesora Zbigniewa Religi. Tym, co stanowi o dużej wartości dramatu jest brak gloryfikacji lekarza, którego droga zawodowa nie była usłana różami, a on sam nie był wolny od nałogów i wad. Palkowski skupił się na latach, które poprzedzały pierwszy udany przeszczep serca pokazując trudną walkę kardiochirurga z przeciwnościami losu. Wybitny lekarz u progu swojej kariery zawodowej musiał stanąć przeciwko uznanym specjalistom wąskiej dziedziny chirurgii. W imię własnych przekonań, sprzeciwił się mentorom i postanowił iść własną drogą.

Film pokazuje jego trudną, momentami wręcz heroiczną, walkę o każde uderzenie serca. Na ekranie nie brakuje chwil smutnych, bolesnych  porażek, nieudanych operacji, a także śmierci. Pierwszy udany przeszczep serca był bowiem poprzedzony niejedną operacją, podczas której pacjent zmarł na bloku operacyjnym. Ambitny kardiochirurg, który zrewolucjonizował polską transplantologię, nigdy się jednak nie poddał. Miewał momenty zwątpienia, po których następowała jeszcze silniejsza chęć odniesienia sukcesu. Co więcej, nie pragnął ani sławy, ani pieniędzy. Był idealistą, który wierzył, że może odmienić oblicze polskiej kardiochirurgii. Po każdym nieudanym przeszczepie, wracał na pole bitwy o kolejne uderzenie serca.

Nie znaczy to jednak, że porażki były dla niego wyłącznie motywacją do dalszej pracy. Palkowski pokazuję profesora Zbigniewa Religę jako człowieka ambitnego, ale i łatwo poddającego się nałogom. Nieudane operacje, ataki ze strony innych lekarzy i mediów, które obwiniały go o śmierć pacjentów, wpędziły chirurga w alkoholizm. Osamotniony w swojej walce o postęp medycyny, porażki i niepowodzenia topił w butelce.

Łukasz Palkowski nie idealizuje wybitnego kardiochirurga pokazując zarówno jego zasługi dla medycyny, jak i nałogi i nieudane życie rodzinne. Zajęty budową własnej kliniki, Zbigniew Religa porzucił żonę i wyjechał do Zabrza. Praca była dla niego zawsze dużo ważniejsza niż małżeństwo, a marzenie o udanym przeszczepie serca nadawało sens jego życiu.

W rolę profesora Religi wcielił się Tomasz Kot, który wielokrotnie udowodnił swój kunszt aktorski. Po filmach Skazany na bluesa z 2005 roku, Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć i Yuma z 2012 roku,  po raz kolejny udowodnił, że wzniósł się na wyżyny aktorstwa. Po raz pierwszy Tomasz Kot został również doceniony przez członków jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którzy uznali jego rolę w filmie Bogowie za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w roku 2014.

Tomasz Kot zadbał o każdy najdrobniejszy detal zachowania profesora Religi. Każdy gest, każdy grymas twarzy, dość charakterystyczny sposób chodzenia są dopracowane w najmniejszym szczególe. A jednocześnie jest to zagrane z taką naturalnością, że widz ma wrażenie, iż na ekranie ogląda znanego kardiochirurga.

W filmie Bogowie Łukasza Palkowskiego zagrali również  Piotr Głowacki jako Marian Zembala i Szymon Piotr Warszawski jako Andrzej Bochenek, którzy przez długie lata wspierali profesora Religę w dążeniu do udanego przeszczepu serca. Razem otwierali i rozwijali klinikę w Zabrzu, wspólni też walczyli o przyszłość transplantologii w Polsce. Wspierali się w trudnych chwilach, ale i głęboko wierzyli w sukces tego, co robią.

Film Palkowskiego to mocny, realistyczny dramat biograficzny, który nie idealizuje, ale pokazuje świat kliniki w Zabrzu takim, jakim był naprawdę. Ze wszystkimi przeciwnościami losu, nieudanymi operacjami i załamaniami lekarzy. A jednocześnie pokazuje ogromną determinację i walkę, jaką stoczył zespół młodych, ambitnych lekarzy w imię rozwoju medycyny i możliwości darowania pacjentom drugiego życia.

Współpraca:

rialto_logo_portal