Zakończyła się jubileuszowa, XX Parada Parowozów w Wolsztynie. Podczas uroczystości zaprezentowano aż czternaście zabytkowych maszyn, które zjechały do Wielkopolski z całej Europy. Były zabytkowe parowozy z Niemiec (01 509, 18 201, ,5 1019-5 z Cottbus oraz 52 8177 z Berlina), Czech (464.008), Słowacji (498.104) i oczywiście z Polski. Podczas festynu można było zobaczyć, dotknąć, a nawet zajrzeć do wnętrza zabytkowych maszyn parowych ze skansenu w Chabówce (Ty42-107, TKt48-191, TKh49-1, Ol12-7), z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie (TKt48-18) oraz z parowozowni w Wolsztynie (Ol49-59 i Ol49-69).

Oprócz prezentacji parowozów PKP CARGO przygotowało szereg atrakcji towarzyszących paradzie. Podobnie jak w latach ubiegłych Instytut Rozwoju i Promocji Kolei zaoferował uczestnikom wolsztyńskiego festynu podróż w czasie. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę zabytkowe pociągi zestawione z parowozu oraz historycznych wagonów kursowały do pobliskich miejscowości. Można było wyruszyć w drogę do Rakoniewic, Stefanowa, Grodziska Wielkopolskiego oraz do miejscowości Nowawieś Mochy. Na wszystkich chętnych czekało aż siedem zabytkowych pociągów: Stefan, Nikodem, Ryszard, Grzegorz, Roma, Stefania i Grażyna.

W sobotni wieczór miłośnicy kolei mogli obejrzeć widowisko „Światło, Dźwięk i Para” przygotowane przez znanego reżysera, Bolesława Pawicę.Była to opowieść o miłości dwojga akrobatów, których uczucie narodziło się na początku XX wieku i przetrwało zawieruchy historii. Oprócz parowozów w widowisku wystąpiła grupa artystyczna Mira Art oraz znany iluzjonista Maciej Pol. Na zakończenie pierwszego dnia imprezy swoje muzyczne inspiracje zaprezentował Hirek Wrona, który był gospodarzem wolsztyńskiej dyskoteki.

W niedzielę, 28 kwietnia, odbyły się amatorskie wyścigi drezyn oraz rywalizacja maszynistów w teście sprawnościowym.  Ich zadaniem było wychylenie się z rozpędzonego parowozu, chwycenie szklanki z wodą ze specjalnego postumentu umieszczonego przy torach i odstawienie jej na kolejnym postumencie kilkaset metrów dalej. Oczywiście, nie uroniwszy przy tym ani jednej kropli wody.

Tegorocznej paradzie parowozów towarzyszył również przejazd zabytkowych samochodów ulicami Wolsztyna. Nie zabrakło konkursów dla najmłodszych miłośników kolei oraz występów artystycznych na scenie. Gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra, który wystąpił w sobotnie popołudnie.

Najbliższa okazja do odbycia podróży pociągiem składającym się z parowozu oraz  zabytkowego składu wagonów nadarzy się już w długi weekend majowy w Wolsztynie, a także podczas gnieźnieńskich Dni Pary, które odbędą się 18 maja.