miniaturki_kadrOpera Know – how to zupełnie nowy festiwal, którego celem jest popularyzacja nie tylko opery, ale w ogóle muzyki klasycznej wśród poznańskiej publiczności. Pierwsza edycja, której patronem został Karol Szymanowski, odbędzie się w dniach 05 – 07 września.

W ciągu trzech dni trwania Festiwalu wszyscy miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach, dyskusjach, warsztatach, pokazach spektakli  i oczywiście w projekcji opery.

Patronem pierwszej edycji jest Karol Szymanowski, motywem przewodnim – pieśń. Jak mówi Zuzanna Głowacka, dyrektor artystyczna festiwalu – Szymanowski to jeden z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jego pieśni są królestwem niesamowitych historii i obrazów, stanowią klucz do zrozumienia operowego świata. Wierzymy, że ich popularyzacja może stać się początkiem fascynacji śpiewem klasycznym i operą oraz pretekstem dla odkrywania bogatej polskiej kultury muzycznej.

Podczas Festiwalu widzowie będą mieli okazję usłyszeć blisko 80 utworów pochodzących z różnych okresów twórczości Szymanowskiego – od kompozycji najwcześniejszych aż po dzieła w pełni dojrzałe. Do najciekawszych wydarzeń festiwalowych inspirowanych muzyką kompozytora należą jazzowy koncert Szymanowski: Inspiracje, który odbędzie się w Klubie Blue Note, seria rozgrywanych w nietypowych lokalizacjach kameralnych koncertów Głosy miejskich zakamarków oraz finałowy spektakl Pieśń o nocy, który odbędzie się w okolicach fontanny na Placu Wolności.

Opera Know – how to święto muzyki i całkiem nowy festiwal na mapie kulturalnego Poznania.

Szczegółowy Program I Festiwalu Opera Know – How jest dostępny tutaj