Bardzo poszukiwany człowiek

plakatGatunek: thriller

Produkcja: Niemcy / USA / Wielka Brytania

Reżyseria: Anton Corbijn

Obsada: Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Willem Dafoe…

Dystrybutor: Forum Film Poland

Od ataku na World Trade Center minęło 10 lat. Służby wywiadowcze w całej Europie nadal tropią groźnych islamistów. Do Hamburga uznawanego za jedną z głównych siedzib terrorystów, przedostaje się młody, skrajnie wycieńczony Czeczen, Issa. Jego przyjazd natychmiast wzbudza niepokój kontrwywiadu niemieckiego oraz brytyjskiego. Tajemniczy mężczyzna rości sobie bowiem prawo do gigantycznej fortuny zdeponowanej przed laty w prywatnym banku. W prowokacji przygotowanej przez służby, role do odegrania będą mieć nie tylko agenci. Do rozgrywki przystąpi także młoda idealistka, prawniczka Annabel i leciwy bankier, który jako jedyny ma dostęp do podejrzanego konta.

Czy Issa jest ofiarą opresyjnego systemu, czy śmiertelnie groźnym terrorystą, którego kolejny ruch może okazać się tragiczny w skutkach? Rozpoczyna się walka wywiadów i wyścig, którego stawką jest międzynarodowe bezpieczeństwo.

Drużyna

plakatGatunek: dokumentalny

Produkcja: Polska

Reżyseria: Michał Bielawski

Obsada: Michał Winiarski, Łukasz Żygadło, Krzysztof Ignaczak…

Dystrybutor: Gutek Film

DRUŻYNA – drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Premiera filmu poprzedzi rozgrywane tej jesieni, po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Polski volleyland. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. A po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie ten najbliższy?

Za czym tęskni Michał Winiarski? Jak Michał Kubiak znosił porażki w dzieciństwie ? Co by zrobił na bezludnej wyspie Krzysztof Ignaczak? Jak Marcin Możdżonek spędza wolny czas ? Co po zakończeniu kariery będzie robił Łukasz Żygadło? Czego w ludziach szuka Bartosz Kurek?

Jak z grupy takich indywidualności i niezwykłych charakterów stworzyć jedną Drużynę?

Epicentrum

Epicentrum plakatGatunek: thriller

Produkcja: USA

Reżyseria: Steven Quale

Obsada: Richard Armitage, Sarah Wayne Callies, Matt Walsh…

Dystrybutor: Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.

W ciągu jednego dnia Silverton zostaje spustoszone przez niespotykaną do tej pory serię tornad. Całe miasteczko pozostaje na łasce i niełasce nieobliczalnych i śmiercionośnych cyklonów, a łowcy tornad przewidują, że najgorsze dopiero przed nimi. Większość mieszkańców szuka schronienia, lecz niektórzy ruszają w kierunku oka cyklonu. Chcą sprawdzić, jak daleko może posunąć się łowca burz, by zrobić zdjęcie swojego życia.

Film Into the Storm widziany oczyma zawodowych łowców burz, żądnych wrażeń amatorów i odważnych mieszkańców miasta pozwala widzom znaleźć się w samym centrum wydarzeń i przekonać się o niszczycielskiej sile przyrody, utrwalonej w obiektywie ich aparatów.

Kuma

plakatGatunek: dramat

Produkcja: Austria

Reżyseria: Umut Dag

Obsada: Nihal G. Koldas, Begüm Akkaya, Vedat Erincin…

Dystrybutor: Bomba Film

Ayse ma 19. lat. Jest młodą, urodziwą dziewczyną z tureckiej prowincji, którą poznajemy na ślubnym kobiercu. Jej wręcz anielska aparycja z marszu wzbudza zaufanie oraz sympatię. Jej sposób bycia – skromny, wstrzemiężliwy i nader serdeczny –prognozuje lata mlekiem i miodem płynącego życia dla Hasana (Muslu), pana młodego, któremu do szczęśliwego życia na oswajanej austriackiej ziemi brakować może tylko opiekunki domowego ogniska.

Jednak uroczystość weselna, poprawna w kanonach tego typu ceremonii, wydaje się w jakiś sposób inna od pozostałych. Nie z powodu organizacyjnego rwetesu czy niepoprawnych weselników. Jakoś nie widać tego żaru w oczach młodej pary, a rodzina Hasana wydaje się być przejęta nie tyle ważnym wydarzeniem w życiu krewnego, co tym by tradycji stało się w końcu zadość i branka wreszcie znalazła się w Wiedniu, w ich domu rodzinnym.

Opowieść szybko przenosi się do tureckiej diaspory we współczesnym Wiedniu. Mieszkanie nowej rodziny Ayse jest raczej skromne, w przeciwieństwie do serdeczności schorowanej teściowej, Fatmy, i jej męża – głowy rodziny. Rodzeństwo Hasana w swych uczuciach do nowej lokatorki jest podzielone. O ile Ayse swoim przyjaznym usposobieniem wzbudza sympatię młodszego rodzeństwa męża, o tyle nowoczesna, wielkomiejska siostra Gülsen traktuje bratową z góry.

Wrażenie pewnej tajemnicy ukrywanej na weselu przed rodziną Ayse zyskują wnetswe uzasadnienie – panna młoda w Wiedniu nie zagrzeje miejsca w łożu swego prawowitego męża. Ayse nie wygląda jednak na zdziwioną faktem, że to głowa rodziny i zarazem ojciec jej ślubnego będzie jej przewodnikiem na drodze do zostania matką. Wydaje się, że od samego początku znała swe zadanie – zostać kumą, drugą żoną.

Podróż na sto stóp

plakatGatunek: dramat

Produkcja: USA

Reżyseria: Lasse Hallström

Obsada: Helen Mirren, Om Puri, Manish Dayal…

Dystrybutor: Monolith Films

Dystyngowana Madame Mallory od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza lokalną społeczność. A przyznana lokalowi prestiżowa gwiazdka w słynnym Przewodniku Michelina napawaja dumą wszystkich mieszkańców. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Mumbaju. Gdy przybysze otwierają skromny lokal vis a vis renomowanej restauracji, Madame Mallory nie kryje oburzenia wobec ich kulinarnego nieokrzesania. Unoszące się w powietrzu zmysłowe nuty curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czy uwodzicielskie smaki Orientu przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną arystokratkę?

Hassan Kadam to prosty i skromny kucharz, który uważa gotowanie za jedną z największych życiowych przyjemności. Jego rodzina, z patriarchą Papą na czele, musiała wyjechać z rodzimych Indii, by poszukać dla siebie lepszego miejsca na świecie. Postanawiają osiąść w położonym na południu Francji urokliwym miasteczku Saint-Antonin-Noble-Val i założyć restaurację z kuchnią indyjską. Gdy Maison Mumbai, bo tak zostaje ten przybytek smakowych rozkoszy nazwany, zyskuje coraz większą popularność wśród miejscowej ludności, nie jest to w smak dystyngowanej Madame Mallory.

Wielki błękit

Wielki błękit plakatGatunek: dramat

Produkcja: Francja / USA / Włochy

Reżyseria: Luc Besson

Obsada: Jean Reno, Rosanna Arquette, Jean-Marc Barr…

Dystrybutor: Art House (Vivarto)

Jacques i Enzo przyjaźnią się od dzieciństwa. W latach 60. obaj mieszkają na rajskiej greckiej wyspie, gdzie walczą ze sobą o to, który z nich wydobędzie zatopioną na morskim dnie monetę. Dwie dekady później ich rywalizacja przybiera poważniejszą formę: obaj są mistrzami swobodnego nurkowania, mogą zejść na głębokość ponad 100 metrów pod wodę na wstrzymanym oddechu. Mimo ostrzeżeń doktora Laurence’a, Jacques i Enzo schodzą coraz głębiej pod wodę, ryzykując tym samym życie. Tytułowy “Wielki błękit” ma większą siłę niż rozsądek czy miłość – Jacques nie daje się odwieść od niebezpiecznych wypraw zakochanej w nim Johanie. Film Luca Bessona to nie tylko trzymająca w napięciu opowieść o starciu dwóch nurków, ale też przepiękna podróż w głąb europejskich mórz – mistrzowskie zdjęcia podwodne Carlo Variniego do dziś robią niesamowite wrażenie.

Jeden z najbardziej znanych filmów Luca Bessona – oparta na biografii Jacquesa Mayola, poruszająca opowieść o przyjaźni i rywalizacji dwóch nurków. Wielki błękit miał swoją uroczystą premierę na festiwalu w Cannes, zdobył dwie nagrody César czyli “francuskie Oskary” oraz nagrodę dla najlepszego francuskiego filmu sezonu – laur National Academy of Cinema.

Film w rodzinnej Francji obejrzało przeszło 9 milionów widzów, a ponad 11.5 miliona na całym świecie.

Wojownicze żółwie Ninja

Wojownicze żółwie ninja plakatGatunek: komedia / sci-fi

Produkcja: USA

Reżyseria: Jonathan Liebesman

Obsada: Alan Ritchson, Noel Fisher, Jeremy Howard…

Dystrybutor: United International Pictures Sp z o.o.

Miasto potrzebuje bohaterów. Ciemność zapanowała w Nowym Jorku, bo Shredder i jego Klan Walczących Stóp trzymają wszystkich w ryzach – od policji po polityków. Przyszłość wygląda ponuro, ale nagle spod ziemi wyrastają czterej niezwykli bracia – Wojownicze Żółwie Ninja. Żółwie muszą współpracować z nieustraszoną dziennikarką April O’Neil i jej kamerzystą Vernem Fenwickiem, aby uratować miasto i powstrzymać diaboliczny plan Shreddera.